Veterná energia na Slovensku v rukách českého giganta ČEZ? Hrozí konflikt záujmov
Rozvoj veternej energetiky na Slovensku naberá netransparentný a diskriminačný smer. Pravidlá na zjednodušenie procesu výstavby veterných elektrární, ale aj prípravu tzv. go-to zóny pre veterné parky, totiž podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) bude môcť ovplyvňovať český energetický gigant ČEZ. SAPI na tento konflikt záujmov upozornila Ministerstvo hospodárstva SR aj Úrad vlády SR.
Ako vysvetľuje, vláda prípravou opatrení na urýchlenie rozvoja veternej energetiky poverila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS). V tej má 49-percentný podiel práve český ČEZ. Energetický gigant sa navyše stane cez svoj podiel v tejto spoločnosti automaticky aj spoluvlastníkom budúcich veterných parkov v akceleračných zónach.
„Je vysoko netransparentné a neštandardné, ak vláda prípravou štátnych pravidiel pre rozvoj veternej energetiky a prípravu go-to zón poverí spoločnosť, v ktorej má polovičný podiel aj veľký energetický hráč a zároveň investor v oblasti veternej energetiky,“ upozornil výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Dve lokality pre go-to zóny
Úlohou JESS-u bude určiť dve lokality pre go-to zóny veternej energetiky. V nich by mali vyrásť veterné elektrárne s inštalovaným výkonom okolo 300 MW, pričom v nich štát avizoval jednoduchší proces povoľovania pre investorov.
Úlohou JESS-u bude okrem toho aj príprava metodiky pre výstavbu veterných parkov aj v iných lokalitách mimo go-to zón. Skorší prístup ČEZ-u, ako akcionára JESS-u, k takýmto informáciám v porovnaní s inými investormi je podľa SAPI zásadným konfliktom záujmov, keďže uľahčuje výber lokalít pre prípravu veterných parkov.
Investície do veternej energetiky
„S predstihom viete, v ktorých lokalitách sa zamerať na prípravu projektov. Viete, kde hľadať pozemky na prenájom alebo kúpu, viete, kde budú menšie prekážky pri povoľovacom procese vášho projektu,“ zdôraznil Karaba.
ČEZ pritom aktívne investuje do veternej energetiky. Napríklad v Nemecku má vo svojom portfóliu veterné elektrárne s inštalovaným výkonom vyše 133 MW, v Turecku prevádzkuje kapacitu s výkonom 28,2 MW a veterné elektrárne prevádzkuje aj v Českej republike.
Zásadný problém vidí SAPI aj v tom, že ČEZ sa cez svoj podiel v JESS-e stane aj akcionárom spoločností, ktoré budú v týchto dvoch go-to zónach prevádzkovať veterný park. „JESS má nastaviť pravidlá pre výber investorov v go-to zónach, dokonca ich aj vybrať a zazmluvniť. Navyše sa stane, a cez svoj podiel v JESS-e aj český ČEZ, automaticky aj akcionárom týchto veterných parkov,“ objasnil Karaba. Český gigant teda bude mať nárok aj na 49-percent zo zisku z prevádzky parkov v go-to zónach, ktorý si cez svoj podiel vyplatí JESS.