Veritelia Enronu už vymohli 53 % nárokovanej čiastky
Enron bol svojho času najväčším obchodníkom s energiami v Spojených štátoch amerických. Zistilo sa ale, že podvádza v účtovníctve a že hodnota firmy nie je zďaleka taká vysoká ako sa účtovníckych kníh zdalo. Firma škandál neustála a v roku 2011 vyhlásila bankrot. Ten bol v tej dobe najväčším kolapsom firmy v USA.
Enronu sa v roku 2004 podarilo presvedčiť súd, aby mu schválil plán likvidácie. Správcom majetku firmy a jeho rozdelením medzi veriteľov sa stala spoločnosť Enron Creditors recovery Corporation. Tá zároveň funguje ako nástupca pôvodného podniku. Správca pôvodne predpokladal, že sa veriteľom podarí vymôcť zhruba 17 % nárokovanej čiastky.
Investori začali v decembri 2008 dostávať svoj podiel zo zhruba 7,2 mld. dolárov, čo je výsledok vyrovnania medzi Enronom a jeho veriteľmi, audítormi a manažérmi.
Súd v roku 2008 tiež schválil, že americká banka Citigroup v súvislosti s krachom Enronu zaplatí asi 1,7 mld. dolárov. Vyrovnanie bolo súčasťou rozhodnutia, že veriteľské banky nesú podiel na páde firmy. Citigroup tiež pristúpila na to, že sa vzdá nárokov za zhruba 4,3 mld. dolárov, ktoré vzniesla voči Enronu. Podobne banka JPMorgan Chase & Co v roku 2005 súhlasila s tým, že dobrovoľne zaplatí 2,2 mld. dolárov, aby sa zbavila ďalších súdnych ťahaníc.
Čiastka, ktorú veritelia požadujú, zahrňuje tiež úroky, kapitálové výnosy a dividendy. Celkom je to 267 miliónov dolárov.
ČTK, energia