Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. marca 2013 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Veľkoobchodné ceny elektriny medziročne poklesli

Veľkoobchodné ceny elektrickej energie, tzv. ceny silovej elektriny, v tomto roku medziročne poklesli o viac ako 12 %. Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Slovenských elektrární, a.s. Janka Burdová, dominantný výrobca elektriny na Slovensku očakáva v tomto roku stagnáciu cien silovej elektriny na súčasnej úrovni, ktorá sa pohybuje od 40 do 43 eur za megawatthodinu. Medziročný pokles veľkoobchodných cien elektriny tak bude mať v budúcom roku pozitívny vplyv na koncové ceny elektriny pre odberateľov, keďže tie tvoria zhruba 40 % z celkovej ceny elektriny.

„Slovenské elektrárne ako výrobca elektriny predávajú svoju produkciu za ceny stanovené na burze s elektrinou v Nemecku. Táto cena však tvorí menej ako polovicu koncovej ceny elektriny, ktorú na Slovensku platia koncoví odberatelia – domácnosti a podniky. Takmer 60 % tvoria systémové poplatky, poplatky za prenos a distribúciu elektriny a straty, ako aj maloobchodná marža a odchýlka,“ dodala Burdová.

Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili takmer 22,2 terawatthodín elektrickej energie, čo predstavuje medziročný nárast o viac ako jedno percento. Prostredníctvom jadrových elektrární pritom vyrobil slovenský dominantný výrobca 15,5 terawatthodín elektrickej energie. Vďaka vodným elektrárňam vyrobili elektrárne 4 terawatthodín elektriny. Zvyšok bol vyrobený prostredníctvom tepelných elektrární, ktoré prevádzkuje podnik na uhlie a biomasu. Na výrobe elektriny sa s 89 % podieľali zdroje bez produkcie emisií, čo je hlavne príspevok jadrových a vodných elektrární. Slovenské elektrárne pokrývajú 77 % spotreby elektriny na Slovensku.

Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Po ukončení privatizácie v apríli 2006 Enel S.p.A. kontroluje 66 % akcií spoločnosti a zvyšných 34 % vlastní Slovensko prostredníctvom Fondu národného majetku, ktorého akcionárske práva vykonáva Ministerstvo hospodárstva SR. Slovenské elektrárne prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Slovenské elektrárne sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.