Veľkí dodávatelia energií už podali cenové návrhy
Veľkí dodávatelia energií už podali na Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) svoje návrhy na budúcoročné ceny pre domácnosti. Podľa hovorcu úradu Miroslava Luptáka, cenové návrhy už podali spoločnosti Západoslovenská energetika (ZSE), Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE) ako aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Výšku jednotlivých cenových návrhov však ÚRSO odmietol komentovať. Nové ceny energií by sa mali domácnosti dozvedieť do konca novembra tohto roku.
Ako už v októbri uviedol hovorca ÚRSO, v prípade cien elektriny úrad neočakáva v budúcom roku jej dramatický nárast. Plánované náklady na nákup všetkých druhov podporných služieb v budúcom roku totiž podľa Luptáka medziročne klesnú o 8 %. Pozitívne sa podľa neho vyvíja aj cena za distribúciu, ktorá sa podieľa na koncovej cene elektriny pre domácnosti v priemere 28 percentami. Spoločnosť ZSE distribúcia, ktorá pôsobí na západnom Slovensku, totiž už podala regulačnému úradu návrh na zníženie ceny za distribúciu. Priaznivo by mal budúcoročné ceny elektrickej energie ovplyvniť aj fakt, že výroba elektriny z fotovoltických elektrární nedosiahla podľa regulačného úradu plánovanú výšku.
Ceny plynu pre domácnosti v budúcom roku by mal podľa októbrového vyjadrenia riaditeľa divízie obchodu a plynu SPP Dušana Randušku už tradične najviac ovplyvniť vývoj ceny ropy Brent na svetových trhoch ako aj výmenný kurz eura a amerického dolára. Podľa SPP ročný priemer ceny ropy Brent vzrástol v tomto roku oproti minulému roku o 40 %. Euro sa oproti americkému doláru podľa výpočtov dominantného hráča na slovenskom trhu so zemným plynom v rovnakom období posilnilo o 6 %. Pozitívne by naopak mohla konečnú cenu plynu pre domácnosti ovplyvniť podľa Randušku liberalizácia trhu v tomto segmente. Okrem SPP už na slovenskom trhu s dodávkami zemného plynu pôsobí aj jedenásť alternatívnych dodávateľov.
Podľa ÚRSO by však ceny zemného plynu mali byť v budúcom roku stabilné. Začiatkom októbra tohto roku totiž šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík uviedol, že v oblasti plynárenstva v sieťových poplatkoch, to znamená za prepravu a distribúciu, by sa mali ceny znížiť. Otázkou však podľa jeho slov je cena samotnej komodity. Ak by sa prepad kurzu eura voči doláru ukázal ako trvalý, tak by sa mali ceny komodity ako takej zvýšiť. „Ale pri súčasnej situácii, to znamená, že tento stav nebude trvalý. Tak aj v dodávke plynu pre domácnosti neočakávame zdraženie, očakávame skôr stabilitu,“ povedal Holjenčík.
Zdroj: SITA, energia
Ilustračná snímka: SITA