Veľká Británia zrušila zákaz prieskumu bridlicového plynu
Minister pre energetiku a klimatické zmeny Edward Davey, ktorý minuloročné moratórium na prieskum bridlíc odvolal, uviedol, že rozhodnutie je vedecky a empiricky podložené. „Vychádza z podrobnej štúdie založenej na najnovšom dostupnom vedeckom výskume a z poznatkov popredných expertov v tomto odbore,“ povedal na tlačovej konferencii.
Upozornil ale, že vláda zavedie dôkladnú reguláciu kontroverznej technológie tzv. frakovania. To vstrekuje pod tlakom chemicky upravenú vodu s pieskom do hĺbkových formácií, ktoré tým štiepi a uvoľňuje v nich viazaný plyn.
Británia zaviedla moratórium na prieskum ložísk bridlicového plynu vlani potom, čo boli v súvislosti s vrtmi v grófstve Lancashire namerané otrasy pôdy. Tie už na jar expertná správa označila za drobné a bežné, navrhla ale prísne bezpečnostné opatrenia. Po zvyšok roka viedla vládna koalícia vnútorné boje o zrušenie tohto zákazu, v ktorom nakoniec nad liberálnymi demokratmi, ktorí preferujú obnoviteľnú energiu, zvíťazili konzervatívci premiéra Davida Camerona. Tí poukazovali okrem iného na to, že lacný plyn, ktorý na rozdiel od veternej a solárnej energie nepotrebuje žiadne vládne subvencie, by mohol ľuďom znížiť neustále rastúce účty za energiu.
Ťažobná spoločnosť Cuadrilla Resources, ktorá prieskumné vrty uskutočňovala, odhadla na ich základe zásoby plynu v Lancashire na 5,6 bilióna metrov kubických. To by stačilo Británii na zhruba 60 rokov súčasnej spotreby. Pripravovaná správa britských geológov by mala tieto odhady podľa tlače ešte výrazne zvýšiť.
Cuadrila je zatiaľ jedinou firmou, ktorá v Británii bridlicové ložiská skúmala. Spoločnosť uviedla, že práce obnoví zrejme v marci. Hovorca ministerstva energetiky podľa agentúry Reuters povedal, že o licencie na prieskum čoskoro požiadajú ďalšie firmy.
Bridlicové formácie sa nachádzajú na väčšine britského územia a okrem veľkých zásob na pevnine sa v britských vodách Severného mora podľa odhadov expertov môže skrývať ďalších asi 30 biliónov metrov kubických bridlicových plynu. To by Britániu dostalo na úroveň USA, Číny a Argentíny, ktoré majú vo svete najväčšie známe zásoby tohto zdroja.
Britská vláda sa teraz chystá rozvoj bridlicových zásob podporiť daňovými stimulmi a založením jediného regulačného úradu pre toto odvetvie, uviedol minulý týždeň minister financií George Osborne. Británia je najväčším spotrebiteľom plynu v Európskej únii, jej doterajšie zásoby plynu v Severnom mori sa ale zužujú.
Spojené štáty sa vďaka „bridlicovej revolúcii“ stávajú v plyne sebestačnými a rovnaký scenár by mal v nasledujúcich dvoch desaťročiach nasledovať aj v rope. USA podľa novembrovej prognózy Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) budú do roku 2015 najväčším producentom plynu na svete a o dva roky neskôr získajú prvé miesto aj v ťažbe ropy. Prudký pokles domácich cien plynu už výrazne posilňuje konkurencieschopnosť amerického priemyslu.
V nasledujúcom roku by mala prísť Európska komisia s regulačným rámcom pre využívanie bridlíc.
ČTK, energia.sk