Veľká Británia je proti zákazu podmorskej ťažby v Severnom mori
Veľká Británia nepokladá za opodstatnený nový návrh EÚ, ktorý hovorí o dočasnom zákaze udeľovania licencií pre podmorské hlbinné vrty. Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger ho plánuje predložiť už túto stredu. V prípade schválenia by platil dovtedy, kým sa nevyšetria príčiny výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon v Mexickom zálive.
Podľa britského Ministerstva pre energetiku nemá vyhlásenie moratória v právomoci žiadna inštitúcia EÚ. „Nevidíme dôvod na moratórium. Z nehody v Mexickom zálive sme si určite zobrali ponaučenie, no navyše, u nás máme už roky dostatočne prísne pravidlá v oblasti prieskumu a ťažby surovín z mora,“ doplnil hovorca britského ministerstva energetiky.
Britské štandardy bezpečnosti sú prísnejšie
Britský vládny kabinet ubezpečuje, že štandardy bezpečnosti v Severnom mori sú prísnejšie než aké sa vyžadovali v Mexickom zálive. Navyše, podľa Londýna je bezpečnostný úrad HSE pripravený ich ešte viac sprísniť v prípade, ak vyšetrovanie výbuchu ropnej plošiny Deepwater Horizon dokáže nedostatky v súčasných britských pravidlách.
Pravidlá pre prieskum a ťažbu z podmorských ložísk sa v Británii sprísnili po výbuchu plošiny Piper Alpha v Severnom mori. Pri výbuchu v roku 1988 prišlo o život až 167 ľudí. Z pohľadu ľudských obetí tak išlo o najväčšiu tragédiu v histórii podmorskej ťažby.
Americká firma Chevron získala začiatkom mesiacapovolenie britskej vlády na morskú ťažbu v Severnom mori. Spoločnosť uskutočňuje prieskum ložiska pri Shetlandských ostrovoch v zhruba 500 metrovej hĺbke.
TASR, energia