Vedci z Česka vylepšujú jadrové reaktory pre americké námorníctvo
Výskum sa sústredí na plzenskej Západočeskej univerzite a spolupracovať na ňom bude aj pražské České vysoké učení technické (ČVUT). Američania poskytli českým vedcom grant 8 miliónov českých korún. „Pracujeme na rovniciach, pomocou ktorých bude možné lepšie počítať pohyb neutrónov v jadrovom reaktore. Našim cieľom je, aby sa výpočty, ktoré teraz trvajú týždne, dali uskutočniť v priebehu pár minút,” povedal fyzik Radek Škoda z ČVUT, ktorý projekt s americkou stranou prerokovával.
Pre českú jadrovú fyziku je to zo strany americkej vlády prvý takýto kontrakt. Podľa vedcov nie je náhoda, že prichádza práve v čase, kedy sa zahraničné spoločnosti, vrátane americkej, usilujú o zákazku na dostavbu Temelína. „Je logické, že práve v čase tendra na Temelín sa Američania snažia prehlbovať spoluprácu práve na poli jadrovej fyziky a nie napríklad pri výskume leteckých motorov,” uviedol Škoda.
Ďalší vedci priznávajú, že rozširovanie vedeckej spolupráce je istým druhom lobbingu. Rovnako tak vraj lobujú aj Francúzi, ktorých spoločnosť Areva je ďalším účastníkom tendra na Temelín. „Ako Francúzi, tak aj Američania s nami začali aktívne rokovať. Priamo s Arevou máme momentálne podpísanú dohodu o vedeckej spolupráci. Podobné partnerstvo sa rozbieha tiež s Američanmi aj keď na ich strane Westinghouse nikde oficiálne nefiguruje,” tlmočil týždenníku odborník z ČVUT na jadrové zariadenia Václav Dostál.
Samotní Američania spojitosť grantu s tendrom na Temelín odmietajú. „Pri tom projekte je pre nás hlavná práca, ktorú českí vedci odvádzajú,” povedal Ekonomu Paul Losiewicz z agentúry Office of Naval Reserarch, ktorý má za americké námorníctvo projekt na starosti.
ČTK, energia