Vedci predstavili batérie v spreji
Tím, ktorý viedol Neelam Singh, študent inžinierstva texaskej Riceovej univerzity, použil tekutú verziu rovnakých komponentov, ktoré sú v bežných lithium-iontových batériách (skrátene Li-ion batérie). Tie následne nastriekal v niekoľkých vrstvách na sklo, plech z nerezovej ocele, glazované keramické dlaždice aj oblý povrch pivného krígľa.
„V zásade by sme týmto spôsobom mohli zmeniť akýkoľvek predmet, či povrch na batériu,“ povedal Singh. Li-ion batérie, ktoré v súčasnosti patria medzi najpoužívanejšie v spotrebiteľskej elektronike, sú v porovnaní s ďalšími dobíjacími batériami ľahšie, výkonnejšie a bezpečnejšie.
„Pre svoj prototyp vytvoril vedecký tím tekutú verziu, ktorú je možné rozprašovať a ktorá je zložená z piatich komponentov, ktoré sa môžu vrstviť – dvoch zberačov prúdu, katódu, anódu a polymérový separátor. „Najskôr sme premenili všetky zložky batérie na nátery. A potom ich môžeme využiť, aby sme doslova natreli batériu na akýkoľvek povrch a nepotrebujeme k tomu nič iného než rozprašovač,“ dodal Singh.
Pri jednom z experimentov vedecký tím nastriekal batérie na 9 kúpeľňových doštičiek, ktoré vedci vzájomne prepojili. K jednej z nich bola pripojená solárna bunka, ktorá sa nabíjala z bieleho laboratórneho svetla. Hneď čo boli nabité a prepojené, poskytovali „dlaždice dostatok energie, aby rozsvietili 40 červených diód LED na viac než šesť hodín,“ uviedol tím v správe, ktorú zverejnil v časopise Nature Scientific Reports.
Vedci už požiadali o patentovanie svojho vynálezu, ktorý sa chystajú naďalej vylepšovať.
ČTK, energia