Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
12. augusta 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vďaka odstávke Nord Streamu prepravujeme viac plynu

V utorok 9.8. bola dočasne prerušená prevádzka plynovodu Nord Stream z dôvodu plánovanej údržby. Trvať má do 17.8., naplno začnú obe potrubia fungovať 19. augusta. Ide o rutinnú každoročnú údržbu, ktorá sa konala aj minulé letá, a týka sa mechanických komponentov aj testovania automatického systému.

Rusko-nemecký plynovod s celkovou kapacitou 55 miliárd metrov kubických ročne začína v kompresorovej stanici Portovaja. Tá tlačí plyn po trase asi 1200 km až do Nemecka. Podľa Ruska ide o unikátnu technológiu, iní ale upozorňujú, že spoliehať sa na jedinú kompresorovú stanicu je z pohľadu možnej poruchy rizikom.

Výhoda existencie alternatívnej trasy pre dodávky ruského plynu západoeurópskym klientom cez Ukrajinu a Slovensko sa potvrdzuje aj v tomto letnom období.

Vyššie objemy

Ukrajinský Naftogaz už v stredu informoval, že ku hraniciam EÚ prepravil 276 miliónov m3 plynu. Deň predtým to bolo 230 mil. m3. Zároveň sa však posťažoval. „Nárast o 20 % je oveľa prudší než s akým sa musí Naftogaz vyrovnať v rámci jedného dňa podľa tranzitnej zmluvy s Gazpromom,“ uviedol hovorca spoločnosti Igor Mazjar.

Vplyv na objem aktuálneho tranzitu plynu cez Slovensko je kvôli odstávke priaznivý. Zatiaľ čo od začiatku augusta do 8.8. pretekalo cez vstupný bod Veľké Kapušany od 113 mil. do 147 mil. m3 plynu, od dňa odstávky Nord Streamu je to cez 180 mil. m3 denne. Technická kapacita na vstupnom bode Veľké Kapušany je pritom až takmer 220 miliónov metrov kubických za deň.

Problém s tlakom

Z Kyjeva sa navyše opakovane ozývajú sťažnosti na veľký pokles tlaku v ruskej prepravnej sieti na vstupných bodoch do ukrajinskej siete. Tie sa podľa Naftogazu prejavujú systematicky už od júna a ruská strana im ich vraj stále nevysvetlila. Kľúčovým bodom je v tomto prípade kompresorová stanica Sudža, ktorou prechádza plynovod Bratstvo (Urengoj-Pomary-Užhorod). Naftogaz dokonca zverejnil ilustračné grafy, avšak bez uvedenia hodnôt tlaku.

Zdroj: Naftogaz

„Znižovaním tlaku na vstupných bodoch Gazprom značne komplikuje naplnenie svojich vlastných požiadaviek prepravy plynu do Európy,“ uviedol Mazjar s tým, že vôli náročnému vyvažovaniu ukrajinskej firme vznikajú extra náklady.

V júni 2014 pritom Gazprom Export zrušil kontrakt pre vyvažovanie, ktorý poskytoval kompenzáciu prepravcovi plynu Ukrtransgazu (dcérskej spoločnosti Naftogazu) za fluktuáciu denného dopytu od klientov Gazpromu v EÚ.

Už koncom júla Naftogaz požiadal Európsku komisiu, aby pokles tlaku preskúmala. Hovorkyňa EK vtedy situáciu upokojovala slovami, že sú v kontakte s oboma konfliktnými stranami, ale zatiaľ nebola potreba zvolať okamžité stretnutie aj vzhľadom na teplé ročné obdobie.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.