Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
16. októbra 2014 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vattenfal chce od Nemecka odškodné kvôli odklonu od jadra

Nemecká vláda po havárii japonskej elektrárne Fukušima v roku 2011 rozhodla o predčasnom uzavretí všetkých jadrových elektrární v krajine. Jadrové zdroje by mali prestať dodávať elektrinu do siete najneskôr v roku 2022.

Vattenfall sa kvôli rozhodnutiu nemeckej vlády obrátil na rozhodcovský súd Svetovej banky vo Washingtone. Švédsky koncern je presvedčený, že Berlín odklonom od jadrovej energetiky obmedzil jeho vlastnícke práva. Vattenfall v Nemecku vlastní podiel 67 % v jadrovej elektrárni Brunsbüttel, polovicu v elektrárni Krümmel a 20 % v elektrárni Brokdorf. Celkový podiel koncernu na výrobe elektriny z jadra v Nemecku predstavuje 7 %.

Nemecké koncerny E.ON a RWE, ktoré v krajine prevádzkujú zvyšné jadrové elektrárne, nemajú ako domáce podniky možnosť domáhať sa rovnako ako Vattenfall odškodnenia za zmarenú investíciu na rozhodcovskom súde. Firmy ale podali žalobu na nemecký ústavný súd, podľa ktorej odklon od jadra znehodnotil ich vlastníctvo. Súd vo veci zatiaľ nerozhodol. Ak by ale firmám vyhovel, podľa odborníkov by mohli obidva nemecké koncerny požadovať od štátu celkom až 15 mld. eur.

Nemecko sa rozhodlo opustiť jadrovú energetiku. Súčasťou federálneho plánu je postupné vyraďovanie atómových zdrojov z prevádzky, ktoré majú nahradiť obnoviteľné zdroje energie. Jadrové zdroje by mali prestať dodávať elektrinu do siete najneskôr v roku 2022.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.