Varšava: Nórsko a Dánsko podporili plánovaný plynovod do Poľska
Poľská dominantná plynárenská spoločnosť PGNiG teraz kupuje väčšinu plynu od ruského Gazpromu. Z celkovej ročnej spotreby 16 miliárd m3 plynu sa z Ruska pokrýva asi 70 %.
Poľská vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) chce nahradiť ruský plyn po roku 2022 dodávkami z Nórska a tiež dodávkami skvapalneného zemného plynu (LNG) cez terminál v Baltskom mori. V roku 2022 skončí platnosť terajšej dlhodobej zmluvy s Gazpromom. Plynovod nazývaný Baltic Pipe by mohol mať kapacitu až do 10 miliárd m3 plynu ročne.
Zdroj: Energinet.dk
Naimski na plynárenskej konferencii uviedol, že rokovania o podmienkach projektu sú v záverečnej fáze. „Projekt podporujú dánska a nórska vláda i politici,“ uviedol podľa agentúry Reuters Naimski.
Dánsko a Nórsko sa spočiatku stavali k projektu skepticky. Ich nadšenie prišlo až po vypracovaní štúdie uskutočniteľnosti, podľa ktorej by mal byť projekt ekonomicky životaschopný. Na prelome rokov 2016 – 2017 sa uskutočnila konzultácia k záväznej procedúre Open season, ktorá je naplánovaná v tomto roku.
S myšlienkou na výstavbu plynovodu do Nórska prišla Varšava už v roku 2001. Naimski však upozornil, že ľavicová vláda, ktorá vtedy vyhrala parlamentné voľby, nápad opustila. Projekt v roku 2015 znovu oživila práve až PiS.
V Poľsku sa má kvôli nemu vybudovať druhý LNG terminál. Malo by ísť o plávajúce skladovacie a regasifikačné zariadenie v Gdaňskom zálive. Pripravovaná štúdia uskutočniteľnosti sa má dokončiť v novembri 2017.
Impulzom pre projekt nového plynovodu je aj to, že do nórskych offshore nálezísk v Severnom mori začína vo veľkom investovať práve poľská firma PGNiG.
ČTK, energia.sk