V Turkmenistane sa začala výstavba plynovodu naprieč krajinou
Zemný plyn z oblasti kaspického mora je možno o malý krok bližšie aj k európskemu trhu. V Turkmenistane sa v prvý júnový deň začalo s výstavbou plynovodu, ktorý spojí najväčšie nálezisko zemného plynu krajiny s pobrežím Kaspického mora. Podľa všeobecných odhadov sa v nálezisku južného Yolotanu nachádza približne 4 až 14 biliard kubických metrov zemného plynu. Pri kaspickom mori sa nový plynovod má napojiť na kaspický plynovod, ktorý buduje Turkmenistan spoločne s Ruskom a Kazachstanom.
„Výstavba plynovodu má ekonomický ale aj politický význam. Jeho výstavba sa dá považovať za príspevok Turkmenistanu v snahe dosiahnuť globálnu energetickú bezpečnosť”, uviedol Berdymukhamedov pre RIA Novosti. Ako uvádza obchodná správa ktorú predstavila RIA Novosti, výstavba plynovodu zrejme zintenzívni aj zápolenie Ruska a Európskej Únie o nákup turkménskeho zemného plynu.
Otvorená zostáva aj otázka financovania výstavby plynovodu, ktorý má stáť približne 2 miliardy dolárov. Podľa správy projekt možno zafinancujú americké spoločnosti, no do úvahy prichádzajú aj čínske finančné inštitúcie. V roku 2009 bolo pritom najhorúcejším kandidátom Rusko. Dohoda Kremlinu a Turkmenistanu padla na požiadavke zo strany Ruska, ktoré žiadalo, aby sa celý ročný objem plynovodu, ktorý predstavuje 30-40 mld. m3 plynu stal hlavným surovinovým zdrojom ruského projektu Južný tok.
Po tom ako Turkmenistan ruskú ponuku odmietol, vyhlásila vláda verejný tender na výstavbu plynovodu do ktorého sa zapojilo viac než 70 zahraničných spoločností. Tender však skončil neúspechom a tak sa turkménska vláda rozhodla ísť do výstavby na vlastnú päsť. Dokončenie výstavby sa odhaduje na rok 2015.