V rámci projektu Zelená domácnostiam II už SIEA rozdala domácnostiam viac ako 15 miliónov eur
Nové poukážky na tepelné čerpadlá z projektu Zelená domácnostiam II v celkovej hodnote 1 080 938 eur už zaslala energetická agentúra 369 domácnostiam. Vo štvrtok vydá aj ďalšie poukážky, a to na slnečné kolektory a kotly na biomasu. Prostredníctvom inovovaného informačného systému vydá SIEA vo štvrtok 13. augusta 2020 približne 325 poukážok na slnečné kolektory a 210 poukážok na kotly na biomasu.
Domácnosti môžu žiadosti čakajúce v zásobníkoch do vydania poukážky upraviť. Ak inštaláciu nestihnú zrealizovať do troch mesiacov od vydania poukážky, môžu žiadosť pred vydaním poukážky zrušiť a obratom si podať novú, ktorá sa zaradí v zásobníkoch na koniec. Všetky žiadosti, ktoré sú v zásobníkoch, budú postupne uspokojené, sľubuje energetická agentúra.
„Systém sme nastavili flexibilne, k rýchlejšiemu využitiu európskej podpory môžu zásadne prispieť samotné domácnosti a zhotovitelia. Ak sú zariadenia k vydaným poukážkam nainštalované, pomôže, ak zhotovitelia žiadosti o preplatenie a dokumentáciu odovzdajú SIEA čím skôr. Čím viac vydaných poukážok bude skôr využitých, tým rýchlejšie uspokojíme všetkých záujemcov zaregistrovaných v zásobníkoch. Našou snahou je sprístupniť podporu čo najširšiemu okruhu domácností,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.
Stav žiadostí
Na stránke projektu je možné sledovať stav žiadostí čakajúcich v zásobníkoch, aj to, ako pri danom zariadení klesá množstvo poukážok v obehu.
„V harmonograme sú zverejnené odhady počtu poukážok, ktoré budú postupne vydávané. Podľa toho môže domácnosť orientačne zistiť, kedy poukážku dostane. Nové poukážky na fotovoltické panely budú vydané v priebehu pár týždňov,“ konštatoval vedúci oddelenia komunikácie SIEA Stanislav Jurikovič.
Národný projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie