V Rakúsku už vyšetrujú kartel výrobcov peliet, na Slovensku je zatiaľ okolo cien biomasy ticho
V minulom roku zdraželo všetko, čo sa týka energetiky. Energetická kríza, za ktorou možno hľadať špekulantov na trhoch či vojnu na Ukrajine, postihla aj výrobcov biomasy. Viac ako dvojnásobne zdraželi drevené peletky, brikety či palivové drevo.
Za zvyšovaním cien alternatívnych palív však nemusia byť len vyššie spomínané objektívne dôvody. V Rakúsku totiž už prešetrujú údajný kartel výrobcov peliet. Na Slovensku podobné vyšetrovanie zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil.
Protimonopolný úrad
Protimonopolný úrad SR však nepoprel, že sa porušením hospodárskej súťaže v oblasti výroby peliet či brikiet zaoberá. „S ohľadom na citlivosť takýchto informácií Protimonopolný úrad SR nezverejňuje, či prešetruje konkrétny prípad alebo nie,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa PMÚ Adriana Oľšavská.
Protimonopolný úrad zároveň všetkých vyzýva, aby sa na úrad obrátili, ak majú relevantné informácie. „V prípade, že dotknuté subjekty alebo spotrebitelia disponujú informáciami o tom, že v niektorom odvetví môže dochádzať k správaniu, ktoré je v rozpore s pravidlami ochrany hospodárskej súťaže, môžu kontaktovať úrad,“ konštatovala Oľšavská.
Kartelová dohoda
Ako informoval český portál info.cz, Rakúsky úrad pre ochranu hospodárskej súťaže v súčasnosti prešetruje podozrenie, že firmy vyrábajúce drevené pelety zvýšili ceny nie pre vojnu na Ukrajine, ale na základe kartelovej dohody.
Na to, aby sa rakúsky úrad možným kartelom začal zaoberať, stačil anonymný telefonát zamestnanca výrobcu peliet v Tyrolsku. Manažér firmy mu mal povedať, že firma predajné ceny peliet neurčuje sama, ale na základe kartelovej dohody ich určuje klaster ProPellets Austria, združujúci väčšinu výrobcov peliet.
Potvrdenie podozrení
Rakúskemu úradu pre ochranu hospodárskej súťaže sa vďaka telefonátu mali potvrdiť už dávnejšie podozrenia. Úradu sa zdalo divné, že výrobcovia peliet zdôvodňujú zdraženie peliet aj zastavením dodávok z Ruska a Ukrajiny, a to aj napriek nízkemu vplyvu týchto krajín na rakúsky trh s biomasou.
Oficiálnym dôvodom rapídneho nárastu cien peliet mal byť aj zvýšený záujem po peletách v zahraničí. Aj tento dôvod sa rakúskemu protimonopolnému úradu nepozdával. Zvýšený vývoz peliet z Rakúska do zahraničia totiž nikto nezaznamenal.
Dotácie a tuhé palivá
Rapídne zdražovanie alternatívnych palív sme riešili aj na Slovensku. Viaceré samosprávy a domácnosti sa pýtali vlády, či neschváli dotácie aj na kúpu drevených peletiek či brikiet.
Minister hospodárstva Karel Hirman viackrát povedal, že vláda sa sústredí najmä na energodotácie súvisiace s elektrinou a plynom. Vláda ešte koncom vlaňajška rozhodla do energodotácií nezaradiť tuhé palivá, keďže pri nich cenový nárast nebol tak dramatický ako pri plyne či elektrine.