V okolí odstavenej jadrovej elektrárne Černobyľ opäť horí les
Podľa hasičov požiar začal vzplanutím suchej trávy a trstiny v pondelok dopoludnia neďaleko obce Kovšilovka, odkiaľ sa po výbuchu reaktora v elektrárni museli ľudia vysťahovať. S ohňom bojuje 117 hasičov za pomoci 24 kusov techniky, pod velením zástupcu náčelníka hasičského zboru v Kyjevskej oblasti.
Na prelome apríla a mája v Černobyle hasiči po štyroch dňoch bojovali s lesným požiarom, ktorý zasiahol 320 hektárov porastov. Požiar vznikol v menej zamorenej oblasti, ale potom postupoval západným smerom do miest, ktoré boli pri explózii elektrárne v roku 1986 radiáciou zamorené viacej. Postihnuté oblasti boli zarastené vegetáciou a ťažko dostupné. Horel les, suchá tráva i trstina na brehoch rieky Už. Úrady nevylučovali, že niekto oheň založil úmyselne.
Lesný požiar vyvolal paniku obzvlášť v Kyjeve, kde žijú dva milióny obyvateľov a ktorý leží asi sto kilometrov od Černobyľu. Ukrajinskí záchranári ale od začiatku ubezpečovali, že žiadne nebezpečenstvo nehrozí. V celej oblasti sa merala radiácia a žiadne odchýlky od normálu neboli zistené. Premiér Arsenij Jaceňuk ale uviedol, že sa Ukrajina stretla s najrozsiahlejším požiarom od roku 1992. Súčasne upokojoval verejnosť, že od elektrárne bol požiar asi 20 kilometrov ďaleko.
Prírodný park okolo odpojenej elektrárne sa rozkladá na 240-tisíc hektároch.
Explózia štvrtého bloku elektrárne v Černobyle v roku 1986 spôsobila najhoršiu jadrovú haváriu na svete. Reaktor bol prikrytý betónovým sarkofágom, aby sa zamedzilo úniku rádioaktívnych látok. V súčasnosti sa buduje nový kryt, ktorý má byť dokončený podľa rôznych správ najskôr v tomto roku, no možno až v roku 2017.
Zostávajúce černobyľské reaktory boli kvôli nedostatku elektriny v zemi odstavené postupne. Ako prvý sa v roku 1991 uzavrel druhý blok, prvý bol skončil v roku 1996 a tretí, posledný fungujúci reaktor sa vypol až v decembri 2000.
ČTK, energia.sk