V obrazoch: Výstavba prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh
19. máj 1976
Elektrárne ako vodné dielo Čierny Váh v špičkových hodinách dňa dodávajú potrebné množstvo energie do siete. V nočných hodinách pracujú ako čerpadlá a odoberajú prebytočnú elektrinu, vyrábanú tepelnými elektrárňami. Prečerpávacia vodná elektráreň (PVE) Čierny Váh má dve nádrže. Horná nádrž s objemom 3,7 milióna kubických metrov vody je v nadmorskej výške 1150 metrov. Táto nádrž nemá vlastný prítok vody, voda sa do nej vytláča čerpadlami v nočných hodinách zo spodnej nádrže, ktorá je o 425 metrov nižšie. Na snímke vŕtacie súpravy s výkonom 6500 bežných metrov vrtov mesačne. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.
19.máj 1976
Bližší pohľad na vŕtacie súpravy s výkonom 6500 bežných metrov vrtov mesačne. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.
19. máj 1976
Na snímke ťažké mechanizmy, Tatra 148 a rýpadlo s objemom lyžice 2,5 metrov kubických. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.
9. november 1977
Na snímke armovačské práce a betónovanie základovej dosky budúcej dolnej nádrže PVE. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.
8. jún 1978
Pohľad na práce v dolnej nádrži. Foto: TASR/Vladimír Gabčo.
17. september 1979
Na výstavbe prečerpávacej vodnej elektrárne Čierny Váh sa ako jeden zo subdodávateľov podieľal aj n.p. Doprastav Bratislava, ktorý tu realizoval plášťové asfaltobetónové tesnenie na hornej nádrži tejto stavby. Vodotesnosť nádrže na dne i na svahu je zabezpečená tzv. plášťovým tesnením z asfaltového betónu, položeného na návodnej strane nádrže v dvoch vrstvách – podkladnej, hrubej 8 cm, a tesniacej, hrubej 8 až 12 cm. Na obrázku vpravo je kotviace zariadenie, ktoré váži 70 ton a je na pohyblivom pásovom podvozku. Toto zariadnie má hydrauliku, ktorou si automaticky riadi zvážací vožík, finišér a tri valce. Foto: TASR/ Štefan Petráš.
17. september 1979
Celkový pohľad na výstavbu spodnej časti prečerpávacej vodnej elektrárne. Hlavným dodávateľom stavby je Váhostav Žilina. Foto: TASR/ Štefan Petráš.
17. september 1979
Celkový pohľad na výstavbu spodnej časti prečerpávacej vodnej elektrárne. Hlavným dodávateľom stavby je Váhostav Žilina. Foto: TASR/ Štefan Petráš.
17. september 1979
Na obrázku vpravo je kotviace zariadenie, ktoré váži 70 ton a je na pohyblivom pásovom podvozku. Toto zariadnie má hydrauliku, ktorou si automaticky riadi zvážací vozík, finišér a tri valce. Foto: TASR/ Štefan Petráš.
10. november 1980
Pohľad na priehradný múr PVE. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.
10. november 1980
Pohľad na dolnú nádrž PVE pripravenú na napúšťanie. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.
14. september 1982
Pohľad na dolnú nádrž PVE Čierny Váh. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.
14. september 1982
Pohľad na hornú nádrž PVE Čierny Váh. Foto: TASR/ Vladimír Gabčo.
© energia.sk