V Nemecku otvorili najväčší batériový park v Európe
V severovýchodnom Nemecku včera spustili do prevádzky najväčší batériový park v Európe so skladovacou kapacitou 5 megawatthodín (MW). Zariadenia neďaleko mesta Schwerin pozostávajú z 25.600 lithium-iónových batérií v hodnote 6 miliónov eur. Ich úlohou je pomôcť vyrovnávať krátkodobé kolísanie v sieti, ktoré spôsobujú rastúce dodávky energie z veterných a solárnych elektrární.
„Je to zaujímavá alternatíva voči konvenčným elektrárňam, s ktorými prišli miestne regionálne elektrárenské spoločnosti,“ povedal pri slávnostnom otvorení inštalácie spolkový minister hospodárstva Sigmar Gabriel. Veterné elektrárne musia byť kvôli nepredikovateľnému vývoju dodávok plne zálohované stabilnými zdrojmi, predovšetkým uhoľnými elektrárňami.
Problém kruhových tokov
Nedostatok skladovacích kapacít je jednou z najväčších prekážok ďalšieho rozvoja obnoviteľnej energie v Nemecku. Berlín si stanovil za cieľ zvýšiť podiel „zelených“ zdrojov na výrobe elektriny zo súčasných 25 % do roku 2035 až na 60 %. Solárne a veterné elektrárne počas priaznivého počasia vytvárajú ohromné prebytky energie, ktoré zaťažujú sústavu a môžu spôsobiť výpadky a poškodenie sietí.
Batériový park s maximálnym výkonom 5 MW si objednala od berlínskej firmy Younicos regionálna energetická spoločnosť WEMAG. Bude slúžiť najmä poľnohospodárskej oblasti severného Brandeburska a západného Meklenburska, ktorá sa rozprestiera na ploche 8.600 kilometrov štvorcových. Oblasť vlani získavala približne 80 % svojej spotreby elektrickej energie z veterných elektrární a v tomto roku by mohol tento podiel vzrásť až na 100 %.
Ako to celé funguje?
Každý megawatt výkonu batérií zodpovedá desaťnásobku inštalovaného výkonu konvenčných elektrární na fosílne palivá, ktoré by inak museli zostať v prevádzke, aby sieť bola stabilná. Ak frekvencia v sieti klesne pod určitú hranicu, batérie začnú do siete dodávať elektrinu, ak bude frekvencia vyššia, batérie budú energiu zo siete odoberať. Batérie pre nemecký park vyrobila juhokórejská firma Samsung SDI, ktorá im garantuje životnosť 20 rokov.
(c) energia.sk (s využitím informácií ČTK)
Tento text sa publikuje v spolupráci s Friedrich Ebert Stiftung.