V marci sa cez výstupný bod Veľké Zlievce prepravilo 15,8 mil. m3 plynu
Aj keď potenciál plynovodného prepojenia podľa neho zatiaľ nie je zásadnejšie využívaný, prepojenie si nachádza prvých zákazníkov. „Podstata projektu slovensko-maďarského prepojenia, ktorý odráža priority EÚ v oblasti energetickej politiky, však spočíva najmä v posilnení diverzifikácie a stability dodávok,“ zdôraznil.
Strategický význam tohto prepojenia do budúcnosti podľa Kubíka spočíva aj v možnosti prístupu Slovenskej republiky k plánovaným južným koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. „Maďarsko zas získalo ďalší nový prístup k západoeurópskym plynovým sieťam,“ dodal Kubík.
Spoločnosť Eustream spustila komerčnú prevádzku slovensko-maďarského plynovodu 1. júla 2015. „Prekážky, ktoré na maďarskej strane bránili spusteniu plynovodu do prevádzky, boli odstránené,“ informoval začiatkom júla minulého roka vtedajší hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan.
„Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy m3 plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy m3 ročne,“ spresnil Chuguryan.
Tento obojsmerný plynovod má podľa neho dĺžku približne 113 kilometrov (km), z toho 94 km na území Maďarska a 19 km na slovenskom území. Plynovodné prepojenie spája vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti.
Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v SR. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2332 km a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 550 MW.
Copyright © TASR 2016