V Kysuckom Novom meste zmodernizujú tepelné rozvody
Problémom CZT v Kysuckom Novom Meste je nevyhovujúci stav potrubí na distribúciu tepla. Zmeniť to má chystaná rekonštrukcia 13 kilometrov miestnych teplovodných rozvodov, v rámci ktorej sa prejde na dvojrúrový systém. Zámer je momentálne v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).
V súčasnosti je vykurovanie v meste zabezpečené prostredníctvom dvoch plynových kotolní. Vyrobené teplo sa distribuuje z výmenníkových staníc do miest spotreby niekoľkými okruhmi teplovodného potrubia. Oceľové rozvody s klasickou izoláciou, ktoré sú vedené v podzemných betónových kanáloch, sú však dnes opotrebované a nehospodárne z dôvodu vysokých tepelných strát.
Po plánovanej modernizácii vznikne v meste jeden tepelný okruh. Dvojrúrové predizolované rozvody majú priniesť zefektívnenie dodávok tepla. Navrhovaná technológia sa vyznačuje kvalitnou izoláciou voči tepelnému prestupu a vysokou tesnosťou voči únikom vody. Palivovú základňu tepelného hospodárstva budú tvoriť zemný plyn aj biomasa, ktorých spotreba sa má po modernizácii znížiť. Okrem bezkanálových rozvodov sa počíta aj s uložením optickej siete, ktorá bude slúžiť na prenos dát z odovzdávacích staníc do centrálneho dispečingu.
Výroba tepla na Slovensku klesá
V roku 2014 klesol na Slovensku objem dodaného tepla o približne 3,4 %. Podľa výročnej správy ÚRSO sa vlani na Slovensku vyrobilo 14 534 GWh tepelnej energie. Z tohto množstva smerovalo pre odberateľov v bytoch 39 %, zvyšných 61 % tepla sa využilo na technologické účely a spotrebu na vlastné použitie.
Na Slovensku sa výrobou, distribúciou a dodávkou tepla zaoberá 320 dodávateľov. Prevažná väčšina z nich sú výrobcami a distributérmi zároveň, zvyšných 13 % dodávateľov teplo nakupuje a zabezpečuje jeho distribúciu.
© energia.sk