V Kysuckom Lieskovci sa otvára Biomasové Logistické Centrum
Na Obecnom úrade v Kysuckom Lieskovci od 09.00 hod. sa uskutoční Odborný seminár „Využívanie obnoviteľných zdrojov energie, biomasa a solárna energia“ s podtitulom „Výmena skúseností v rámci bilaterálnej spolupráce medzi Slovenskou republikou a Nórskom“. Podujatia sa zúčastnia študenti technických vysokých škôl a univerzít, s ktorými BIOMASA dlhodobo spolupracuje. Pre študentov je pripravený zaujímavý odborný program s príspevkami expertov na využívanie biomasy a solárnej energie a oboznámia sa s výsledkami bilaterálnej spolupráce s Nórskom. Po skončení prezentačnej časti sa študenti po skupinách presunú do areálu BIOMASY a BIOPELU a absolvujú exkurziu do výrobnej časti drevných peliet a novo otvorenej prevádzky logistického centra.
Súbežne s odborným seminárom sa bude konať v Rajci prezentácia Cenzuálneho spolumajiteľstva Rajec, ktorý je partnerom v projekte Biomasové Logistické Centrum (BLC). V rámci svojej prezentácie pre expertov z nórskeho kráľovstva predstaví predseda Štefan Fusko svoju činnosť a aktivity zrealizované počas projektu. Nórska delegácia navštívi výrobnú prevádzku priamo v teréne. V rámci projektu zakúpilo SC Rajec súpravu na zvoz dreva z lesov a spustilo prevádzku zakúpenej píly na spracovanie menej kvalitného dreva na výrobu drevných paliet pre potreby spoločnosti BIOPEL.
Významnou časťou celodenného programu je slávnostné otvorenie Biomasového Logistického Centra (BLC) spoločnosti BIOPEL, a. s. BLC predstavuje inovatívny spôsob, ako rozvíjať a zabezpečovať lokálne dodávky drevných biopalív malým i veľkým odberateľom priamo od slovenského výrobcu.
Zástupcovia Úradu vlády SR, veľvyslankyňa nórskeho kráľovstva na Slovensku Inga Magistad, Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Nórskom kráľovstve František Kašický a mnohí ďalší významní hostia a odborníci zo Slovenska i Nórska sa zúčastnia slávnostného otvorenia unikátneho logistického centra.
Podujatie je organizované vďaka finančnej podpore z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR v rámci Bilaterálneho fondu, ktorý je zameraný na posilnenie bilaterálnych vzťahov a zníženie hospodárskych a sociálnych rozdielov medzi Slovenskou republikou a donorskými štátmi.
V terajšom období grantov sú najväčšími oblasťami životné prostredie a udržateľný rozvoj. Výrazný podiel prostriedkov smeruje k adaptácii na klimatické zmeny a k zeleným inováciám v priemysle. Významným prínosom je najmä široké spektrum poradenstva, prenos know-how, nových technológií, či rôzne vzdelávacie aktivity.
Zdroj: BIOMASA