V Izraeli sa rozširuje sieť pre elektrické autá
Miliardár Agassi do izraelského podniku Better place vložil milióny amerických dolárov. Jeho cieľom je pomôcť svetu odstrihnúť sa od závislosti na rope a prispieť k sprístupneniu elektrických automobilov, jednak znížením ich ceny a jednak rozšírením siete dobíjacích miest.
Jeho firma Better Place preto prišla s tým, že do automobilov nie sú montované fixné batérie, ale vymeniteľné články, ktoré sa dajú na staniciach vždy vyňať a do piatich minút nahradiť novými, nabitými na dojazd 160 kilometrov. Majiteľom týchto článkov je firma Better Place, čo znamená, že elektromobily sa môžu predávať za primeranejšiu cenu.
Ľudia, ktorí používajú auto na kratšie vzdialenosti, čo je v Izraeli väčšina, si môžu batérie sami dobíjať doma, v zamestnaní a na niekoľkých verejných miestach. Batéria sa naplno dobije počas 6 až 8 hodín.
Napriek tomu ale majú niektorí Izraelčania strach, že ich vybitý článok ponechá v automobile napospas v problematickej oblasti krajiny alebo na ceste do nemocnice. Americký odborník na motorizmus John McElroy tvrdí, že ani celosvetové zvyšovanie cien benzínu nepriviedlo k výrobcom elektromobilov viac zákazníkov. „Nie je to zrejme záležitosť cien energie. Ľudia sa boja obmedzeného dojazdu elektrických áut,” povedal.
Agassi, ktorý v minulosti pracoval vo vedení softwarového gigantu SAP AG, chce tieto pochyby rozptýliť. „Ponúkame auto, ktoré mnoho ľudí považovalo za prelud,” tvrdí. Dôveru motoristov má posilniť práve výmenná batéria, ktorá umožní veľmi rýchlo pokračovať v ceste.
Zatiaľ sú štyri stanice, do konca roka by ich malo byť 40. Sieť by mala byť dostatočná na to, aby motoristi bez problémov prekonali 500-kilometrovú vzdialenosť zo severu na juh.
Agassi založil Better Place pred 4 a pol rokom a od investorov, ku ktorým patrí General Electric a HSBC Holdings, sa mu podarilo získať 750 miliónov amerických dolárov. Francúzsky výrobca Renault v Izraeli začal predávať elektromobil Fluence za 32.000 dolárov, čo je cena porovnateľná s benzínovými sedanmi. Na izraelských cestách momentálne jazdí 140 takýchto áut. Ročne sa v krajine predá 200.000 nových vozidiel, z ktorých dve tretiny nakupujú leasingové firmy. Tie si už objednali 1.800 elektromobilov.
Firma Better Place masívne investovala do integrovaného systému, ktorý umožňuje operačnému centru napojiť sa na všetky autá, sledovať ich pohyb a odstrániť prípadné problémy na diaľku. Vodič je napríklad z centra upozornený na to, že sa batéria dobíja a je navigovaný k najbližšej dobíjacej stanici. Momentálne sa počíta s tým, že by do konca roka mohlo byť na izraelských cestách 5.000 tichých automobilov Fluence.
Spoločnosť Better Place si zvolila Izrael okrem iného kvôli náklonnosti Izraelčanov voči technickým novinkám. Ideálne sú tiež územné podmienky, pretože na úzkom pobrežnom pruhu husto obývaného Izraela je jednoduché vytvoriť funkčnú sieť staníc. Firma Tvrdí, že elektromobil môže majiteľovi pri súčasnej cene benzínu ušetriť až pätinu nákladov ročnej prevádzky auta. Vodiči si budú kupovať mesačné právo využívať dobíjacie miesta za 300 až 500 amerických dolárov.
Po Izraeli chce Better Place v tomto roku začať budovať podobnú sieť aj v Dánsku. Väčší trh už má v austrálskej Canberre. Ďalej sa firma zameriava na Kaliforniu a Havaj. Európskym cieľom po Dánsku má byť Amsterdam.
ČTK, energia