V Ignalinskej JE úspešne prebiehajú horúce skúšky
V rámci horúcich skúšok vyviezli 30 metrov kubických rádioaktívneho odpadu z dočasného skladiska, kam sa umiestňoval pevný rádioaktívny odpad počas prevádzky elektrárne. Tento odpad sa najskôr roztriedil a vylisoval, po premeraní jeho aktivity sa zabalil do skladovacieho kontajneru a nakoniec bol prevezený na zberné skladisko. V budúcnosti sa takto spracovaný odpad bude ukladať do pripovrchového úložiska veľmi nízko aktívneho odpadu s krátkym polčasom rozpadu (projekt B19-2).
Podľa plánu majú byť horúce skúšky zariadenia B2-1 dokončené v novembri tohto roku. Potom budú pripravené podklady na získanie prevádzkového povolenia od litovského regulačného úradu pre jadrovú bezpečnosť VATESI.
Objekt B2-1 na spracovanie rádioaktívneho odpadu je jednou z hlavných súčastí väčšieho projektu B2/3/4 na vybudovanie zariadenia, ktoré komplexne pokrýva spracovanie a skladovanie pevného rádioaktívneho odpadu v areály Ignalinskej elektrárne. Vďaka nemu bude možné nakladať s týmto druhom odpadu bezpečne vzhľadom k pracovníkom elektrárne, okolitému obyvateľstvu a životnému prostrediu a v súlade so všetkými legislatívnymi požiadavkami Litvy, normami Európskej únie a odporúčaniami Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu.
Projekt B2/3/4 je financovaný z medzinárodného fondu pre vyraďovanie Ignalinskej JE z prevádzky, ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj. Generálnym dodávateľom pre tento projekt je nemecká spoločnosť NUKEM Technologies GmbH (súčasť Skupiny ASE, inžinieringovej divízie ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom).
Spoločnosť NUKEM Technologies realizovala v Ignalinskej JE ďalší projekt, jednalo sa o skladisko použitého jadrového paliva, ktoré získalo povolenie na prevádzku v apríli 2017. Bude v ňom uskladnených až 190 železobetónových kontajnerov s použitým jadrovým palivom (výška kontajneru 4,5 metra, priemer 2,6 metra, hmotnosť vrátane paliva 118 ton).
Ignalinská jadrová elektráreň má dva reaktory typu RBMK, ktoré boli uvedené do prevádzky v rokoch 1985 a 1987. Ich prevádzka bola ukončená v rokoch 2004 a 2009 a demontáž sa má uskutočniť do roku 2038 aj z prostriedkov Európskej únie.
Podobne ako Litva, aj Bulharsko a Slovensko odstavilo svoje staršie jadrové bloky ešte pred uplynutím plánovanej životnosti v Kozloduji a v Jaslovských Bohuniciach. Európska komisia rozhodla o finančných kompenzáciách za tieto predčasné odstavenia formou zriadenia podporných fondov na vyraďovanie JE. Vo všetkých prípadoch ide o ruské technológie, kde niektoré otázky súvisiace s konštrukciou elektrární je potrebné diskutovať aj s ruskými firmami. Efektívne využitie skúseností je podmienené vhodnými formami spolupráce všetkých zúčastnených strán vrátane ruských dodávateľských firiem.
„Podobne ako Litva, aj Bulharsko a Slovensko odstavilo svoje staršie jadrové bloky ešte pred uplynutím plánovanej životnosti v Kozloduji a v Jaslovských Bohuniciach. Európska komisia rozhodla o finančných kompenzáciách za tieto predčasné odstavenia formou zriadenia podporných fondov na vyraďovanie JE. Vo všetkých prípadoch ide o ruské technológie, kde niektoré otázky súvisiace s konštrukciou elektrární je potrebné diskutovať aj s ruskými firmami. Efektívne využitie skúseností je podmienené vhodnými formami spolupráce všetkých zúčastnených strán vrátane ruských dodávateľských firiem,“ povedal Vladimír Slugeň, predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti.
Zdroj: Essential Communication