Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vodna priehrada
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vodná priehrada Foto: Flickr.com/The Zion View (licencia Creative Commons)
23. júla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

V Guatemale objavili unikátne vodné dielo starovekých Mayov

Vodná priehrada. (Zdroj: Flickr.com/TheZionView, Licencia Creative Commons)

Vodný systém bol tak šikovne premyslený, že dokázal pokryť potreby stále rastúcej mayskej populácie po dobu viac ako tisíc rokov, ocenil podľa serveru spiegel.de mayskú stavbu vedúci výskumu Vernon Scarborough.

Priehradu postavili okolo roku 250 nášho letopočtu z tesaných kamenných blokov, štrku a hliny. Súčasťou priehrady bol viadukt a nádrž o dĺžke takmer 80 a šírke 60 metrov. Vysoká bola približne desať metrov a jej kapacita zodpovedala približne objemu 25 plne napustených olympijských plaveckých bazénov.

„Cieľom nášho výskumu je lepšie porozumieť tomu, ako starovekí Mayovia dokázali zaistiť pitnú vodu a obživu pre asi 80.000 ľudí, ktorí tu žili, čo je oveľa väčší počet, než by tu mohol existovať bez zásahov do prírodného prostredia. Mayovia museli byť veľmi vynaliezaví, aj keď mali k dispozícii len nástroje a technológiu na úrovni doby kamennej, vytvorili dômyselný a trvalý systém, „uviedol antropológ Scarborough.

Sídlo Mayov v Guatemale. (Zdroj:Flickr.com/archer10 (Denis), Licencia Creative Commons)

Nielenže je priehrada spojená dláždenými a spevnenými múrmi, ale táto stavba bola navyše vybavená aj špeciálne vytvorenými vodnými filtrami. „Filtračná vrstva pozostáva z kremičitého piesku, ktorý sa v celej rozľahlej oblasti Tikal nenachádza. Mayovia odtiaľ museli cestovať najmenej 30 kilometrov, aby získali tento druh piesku, ktorý potom použili ako vodný filter. Bola to skutočne náročná dopravná operácia. Vypovedá to o význame, ktorý vode a vodnému systému prikladali, „dodal geograf a spoluator štúdie Nicholas Dunning.

Mayská civilizácia zemepisne pokrývala oblasť dnešného južného Mexika, Guatemaly, Hondurasu, Salvadoru a Belize. V období medzi rokmi 250 – 900 nášho letopočtu dosiahli Mayovia najvyšší stupeň rozvoja v celej predkolumbovkej Amerike v astronómii a v matematike a ako jediní v mali v tej dobe slabičné písmo.

Zdroj: ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.