V elektrárni vo Fukušime sa začalo s dekontamináciou vody
Prevádzkovateľ jadrovej elektrárne vo Fukušime na severovýchode Japonska včera spustil recyklovanie rádioaktívnej vody, ktorá sa kontaminovala pri ochladzovaní reaktorov. „V 16:20 (9:20 SELČ) sme spustili systém obehu vody,“ prehlásil hovorca spoločnosti TEPCO.
Reaktory vo fukušimskej elektrárne poškodila prívalová vlna tsunami po mohutnom zemetrasení z 11. marca, ktoré zasiahlo predovšetkým severovýchodné pobrežie Japonska. Zastavili sa hlavne chladiace systémy, takže bolo nutné chladiť zariadenia mechanicky.
V nádržiach areálu elektrárne sa nahromadilo zhruba 100.000 ton vysoko rádioaktívnej vody, pretože každý deň bolo na reaktory vrhaných približne 500 ton vody, aby sa zabránilo zahrievaniu jadrového paliva.
V pomerne rekordnom čase sa spoločnosti s americkou a francúzskou pomocou podarilo vybudovať zariadenie na dekontamináciu vody, ktoré dokáže spracovať 1.200 ton vody denne. „Funguje to ako systém na obeh vody, ktorý reaktory ochladzuje,“ vysvetlil hovorca. Dodal, že ide o etapu s cieľom stabilizovať palivo na teplotu pod 100 stupňov Celsia.
Obrovské množstvo vysoko rádioaktívnej vody v súčasnosti bráni vstupu pracovníkom elektrárne, ktorí by mohli začať s opravami zariadenia.
ČTK, energia