V ČR očakávajú v najbližších rokoch rast spotreby i cien energií
Prognóza OTE má slúžiť vláde ako podklad pre aktualizáciu štátnej energetickej koncepcie, ktorá určí smer miestnej energetiky v budúcich rokoch. Počíta napríklad s väčším využitím jadrovej energie po rozšírení elektrární Temelín a Dukovany.
„Na budúci vývoj dopytu po elektrine pôsobia dva protichodné vplyvy: na jednej strane podpora úspor energie a na druhej strane očakávaný dlhodobý hospodársky rast, zvyšovanie životnej úrovne obyvateľstva a pravdepodobne aj rozvoj nových oblastí spotreby elektriny (elektromobily). Aj napriek výrazným očakávaným úsporám možno predpokladať , že celkový trend vo vývoji spotreby elektriny bude dlhodobo rastúci, „uvádza vo svojej správe OTE.
Podľa OTE bude mať na rast spotreby elektriny od roku 2025 výrazný vplyv využívanie elektromobilov v doprave. Zatiaľ ich v Česku jazdí len niekoľko desiatok, ale momentálne sú vo výstavbe nabíjacie stanice a odborníci očakávajú postupný rozvoj tohto typu dopravy.
Porastie aj spotreba plynu
Hlavný vplyv na rast spotreby plynu v ďalších rokoch bude mať podľa OTE väčšie nasadenie plynových elektrární a využitie plynu ako náhrady za uhlie. Operátor predpokladá rast spotreby plynu najmä po roku 2013, kedy ČEZ sprevádzkuje paroplynové elektrárne v Počeradoch.
„V rokoch 2033 až 2037 dôjde k prudkému vzrastu spotreby vplyvom predpokladaného uvedenia do prevádzky ďalších dvoch paroplynových jednotiek s jednotkovým výkonom 430 MW a použitím zemného plynu ako náhrady za hnedé uhlie u niektorých závodných elektrární a teplární,“ uviedol OTE. V rokoch 2038 až 2040 a v ďalšom období bude podľa operátora spotreba plynu stagnovať, alebo rásť len veľmi mierne.
Ceny elektriny v Česku v najbližších rokoch sa podľa OTE budú odvíjať od rastúcich cien v stredoeurópskom regióne. Vplyv bude mať aj podpora obnoviteľných zdrojov. Cena plynu bude daná hlavne cenami ropy a kurzom koruny voči euru a doláru. „Významný vplyv môže mať rastúca ponuka skvapalneného zemného plynu (LNG) a rozvíjajúca sa ťažba bridlicového plynu,“ dodal OTE.
Česká energetika bude podľa OTE v najbližších rokoch reagovať najmä na pokles ťažby uhlia. „Ďalší pokles ťažby hnedého uhlia v podmienkach vyvoláva vyššiu potrebu sprevádzkovania nových blokov v jadrovej elektrárni Temelín,“ uviedol OTE. Teplárne tiež budú musieť modernizáciou reagovať na prísnejšie emisné limity. Budú nútené zmeniť svoju palivovú základňu.
Zdroj: ČTK, energia
Ilustračná snímka: SITA