V Česku sa rieši základná otázka zdroja tepla
V Českej republike sa intenzívne diskutuje o tom, o aké energetické zdroje sa bude krajina opierať. V priebehu posledných týždňov vláda potvrdila podporu jadra aj zrušenie územných limitov na ťažbu uhlia. Do debaty následne vstúpili plynárenské spoločnosti s požiadavkou, aby vláda upriamila svoju pozornosť aj na plyn. Plynárenské firmy kritizujú vládu, že sa upäla na využívanie domácich zdrojov – teda práve na uhlie – a žiadajú, aby pripravovaná energetická koncepcia v zhode so svetovými trendmi zohľadnila výhody plynu.
„Kritérium maximálnej dovoznej nezávislosti, ktoré z ČR urobí energetický skanzen, by malo byť v štátnej energetickej koncepcii prehodnotené,“ uviedol pre E15 šéf Českej plynárenskej únie Oldřich Petržilka. Otázka budúcnosti plynu sa tak stáva popri ťažobných limitoch jedným z kľúčových sporných bodov novej koncepcie, ktorá má byť dokončená už v tomto roku.
Plynári považujú koncepciu za kľúčový dokument. Petržilka upozorňuje, že sa budú podľa nej rozhodovať investori. „Ide o stanovenie základného rámca, podľa ktorého sa môžu investori a energetické spoločnosti orientovať vo svojich strategických plánoch, lebo každá investícia v energetike je dlhodobá. V prípade elektrární a plynovodov ide o investície na 20 až 40 rokov a pre také rozhodnutia treba mať základnú stabilitu a jasné pravidlá,“ povedal Martin Chalupský, hovorca RWE Transgas.
Podiel plynu v Česku v celkovom mixe by sa mal podľa Chalupského vyrovnať so štandardom EÚ a v nasledujúcich 10 rokoch by mal vzrásť zo súčasných necelých 20 na 25 %.
Námestník ministra priemyslu Tomáš Hüner, ktorý má na starosti energetiku, uviedol, že za územným limitom sa nachádza asi 750 miliónov ton uhlia. A toto palivo by sa malo vyťažiť.
Podľa Jiřího Gavora z poradenskej spoločnosti ENA, na štúdiu ktorej sa plynárenská únia odvoláva, tkvie problém v tom, že v dôsledku boja o prelomenie územného limitu sa veľmi kládol dôraz na nespoľahlivosť dodávok alternatívnych palív. Gavor však namieta, že plynu je na svetovom trhu dostatok. Do Európy sa dováža aj skvapalnený a jeho cena sa na spotovom trhu odpútala od ceny ropy. Závislosť od plynu z Ruska je len obmedzená. V prípade potreby je Česko schopné doviezť ho zo Západu. ENA nespochybňuje význam využitia uhlia, ktoré leží za územným limitom, ale dodáva, že plynu by sa už nemala prideľovať len „úloha doplnkového zdroja“.
TASR, energia