V Česku pribúdajú malé kogeneračky, väčší rozvoj brzdí vysoká cena
„Záujem oproti vlaňajšku je vyšší, rádovo o desiatky predaných jednotiek,“ povedal ČTK marketingový riaditeľ spoločnosti z českého mesta Třebíč Vlado Murár. Firma je hlavným českým výrobcom kogeneračných jednotiek. Dodal, že cena malej kogeneračnej jednotky sa pohybuje od stoviek tisíc českých korún až po jednotky miliónov korún.
Rast počtu inštalácií v tomto roku očakáva aj spoločnosť OnSIte Power. Zatiaľ čo vlani inštalovala desať malých jednotiek, v tomto roku ich má byť 28. „Vďaka moderným technológiám sa kogeneračné jednotky zmenšili natoľko, že sa dajú úspešne prevádzkovať napríklad aj v nemocniciach, hoteloch alebo športových centrách,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Miroslav Semrád. Firma pripúšťa, že technológia sa vyplatí len pri objektoch so spotrebou energií od 800-tisíc českých korún ročne.
Firma Motorgas naopak zvýšený záujem o malé jednotky nepozoruje. Konateľ spoločnosti Jan Petr uviedol, že ich rozvoju nenapomáhajú ani súčasné nízke ceny elektriny. „Potom je tu tiež vysoká administratívna záťaž pre malých nezávislých producentov pri vykazovaní dát pre podporu,“ dodal.
Podľa oslovených analytikov predstavujú kogeneračné jednotky zaujímavú alternatívu zdrojov energie a tepla. „Domácnosti sa o nich občas informujú. Povedala by som ale, že zatiaľ o nich neexistuje tak veľké povedomie a sú stále skôr drahším riešením,“ povedala Jana Poncarová z Energetickej poradne.
Analytik spoločnosti ENA Jiří Gavor doplnil, že plynové kotly a malé plynové kogenerácie spoločne môžu nahradiť úbytok individuálnych kotlov na triedené uhlie aj v menších uhoľných kotolniach. „V nasledujúcich niekoľko rokoch ale rýchlejší rozvoj očakávam pri strešných fotovoltaických systémoch,“ dodal.
Rozvoj kogeneračných jednotiek podľa Murára brzdí tiež legislatíva. „Zákon o podporovaných zdrojoch hovorí o podpore kombinovanej výroby veľmi všeobecne a nedáva investorom konkrétne dlhodobé garancie. Podpora pre elektrinu z kogenerácie je v súlade so zákonom stanovovaná vždy iba na jeden rok. Chýba teda ukotvenie dlhodobejšej stability podpory a jej výška,“ dodal.
ČTK, energia.sk