V Černobyle vzniká solárna elektráreň
Na projekte pracuje ukrajinská inžinierska firma Rodina Energy Group a nemecká firma zameraná na čistú energiu Enerparc. Výkon elektrárne má byť jeden megawatt a cena asi jeden milión eur, uviedol generálny riaditeľ firmy Rodina Jevgenij Varjagin.
„Kúsok po kúsku chceme čo najviac využiť černobyľskú zónu,“ povedal Varjagin agentúre Bloomberg. „Nemala by byť čiernou dierou uprostred Ukrajiny. Náš projekt je 100 metrov od reaktora.“
Ukrajinské ministerstvo životného prostredia oznámilo v júli 2016, že plánuje revitalizovať zónu uzavretú po havárii jadrovej elektrárne v roku 1986. Kvôli dlhodobej radiácii je poľnohospodárstvo a lesníctvo v tejto zóne príliš nebezpečné. Takže obnoviteľná energia sa zdá byť niečím prínosným pre opustenú oblasť. Zóna je tiež pripojená k veľkým mestám v krajine prenosovou sústavou, ktorá pôvodne prenášala elektrinu zo zničenej jadrovej elektrárne.
S cieľom prilákať investorov vláda ponúkla lacné pozemky a relatívne vysoké výkupné ceny. Rodina a Enerparc si zaistili kontrakt, ktorý im do roku 2030 zaisťuje cenu 15 eurocentov za kilowatthodinu. To je o takmer 40 percent viac než horné pásmo ukazateľa združených nákladov na produkciu solárnej elektriny (LCOE) v Európe sledovaného Bloomberg New Energy Finance (BNEF).
Záujem vyjadrili aj ďalšie energetické spoločnosti. Francúzska Engie robí predbežné testy uskutočniteľnosti projektu s gigawattovou kapacitou. Záujem o výstavbu solárneho parku majú aj čínske firmy GCL System Integration Technology a China National Complete Engineering.
Rodina a Enerparc plánujú ešte ďalšie solárne panely v Černobyle s inštalovanou kapacitou 99 megawattov. Ukrajinská spoločnosť je tiež otvorená spolupráci s novými partnermi a investormi, dodal Varjagin.
Firma má solárne elektrárne na Ukrajine, v Bielorusku, Turecku, Arménsku a Kazachstane s celkovou inštalovanou kapacitou 150 megawattov.
ČTK, energia.sk