V Čechách testujú nový blok uhoľnej elektrárne
Po odskúšaní a pospájaní jednotlivých zariadení sa aktuálne chystá komplexná skúška celého zdroja. „V súčasnej dobe je už teda nový zdroj prevádzkovaný, aj keď pochopiteľne nejde na plný výkon,“ uviedol pre ČTK hovorca pološtátnej skupiny ČEZ Ota Schnepp.
Skúšobná aj bežná prevádzka by mali nabehnúť spoločne v prvom štvrťroku 2016, pričom dĺžka skúšobnej prevádzky bude dva roky. Životnosť nového zdroja sa predpokladá na 40 rokov.
Náklady na projekt prekračujú 30 miliárd korún, čo je približne 1,1 mld. eur. „Skutočné vyčíslenie nákladov však budeme poznať až po dokončení projektu,“ podotkol Schnepp. Do nákladov sa premietne predĺženie dokončenia stavby.
Firma pôvodne plánovala spustiť blok s výkonom 660 MW už na konci roka 2012. Prvým veľkým problémom však bola oneskorená dodávka kotla s výškou 139 metrov. Ďalší termín spustenia bol stanovený na koniec minulého roka. Pri uvádzaní do prevádzky sa však objavili poruchy na parnej turbíne.
Kogenerácia
Elektráreň Ledvice bola postavená medzi kúpeľnými mestami Teplice a Bílina v druhej polovici 60. rokov – pôvodne s piatimi blokmi a celkovým výkonom 640 MW. Postupne však boli niektoré bloky odstavené. Po sprevádzkovaní nového zdroja sa počíta, že popri ňom zostane v prevádzke len jeden s výkonom 110 MW, ktorý bol opravený v roku 2007. Celkový výkon elektrárne tak bude 770 MW.
V Ledviciach sa vyrába aj teplo, ktorým ČEZ zásobuje susedné mestá. Ročná dodávka tepla odberateľom je asi 1000 TJ pri maximálnom tepelnom výkone 150 MW. Inštalovaný výkon pre dodávku tepla je 380 MW.
Elektráreň spaľuje hnedé uhlie s výhrevnosťou 11 – 13 MJ/kg, ktoré pochádza z bane Bílina.
Rozšírenie ťažby
Pred dvoma týždňami česká vláda rozhodla, že bani v Bílina, ktorú prevádzkujú Severočeské doly patriace pod skupinu ČEZ, dôjde k prelomeniu platných územných limitov na ťažbu uhlia.
Dôvodom bolo jednak zaistenie dostatku uhlia pre teplárne, ale tiež zachovanie zamestnanosti v regióne. Podľa analýzy ČEZ-u hrozilo, že už v roku 2022 by bol nedostatok uhlia pre maloodberateľov aj teplárne.
Odhaduje sa, že za súčasnými limitmi ťažby sa nachádza rádovo až 150 miliónov ton uhlia. Jednou z podmienok sú hranice ťažby najmenej 500 metrov od obcí. Druhou podmienkou je, aby sa vyťažené uhlie prednostne použilo pre potreby domáceho teplárenstva.
To sa týka ročného objemu asi 7 miliónov ton najkvalitnejšieho uhlia. Zvyšné, menej kvalitné uhlie má smerovať práve do nového bloku elektrárne v Ledviciach.
ČTK, energia.sk