V Blatnej na Ostrove testujú pilotný projekt primiešavania vodíka do zemného plynu
„V SPP distribúcia sa dlhodobo snažíme o ozelenenie našich aktivít, či už implementáciou biometánu, alebo vodíka. V tomto projekte ide o to, aby sme otestovali, aké prevádzkové dopady má distribúcia zmesi zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka,“ uviedol na tlačovej konferencii CEO spoločnosti Martin Hollý.
Cieľom projektu je pochopiť, aké prevádzkové dopady čakajú spoločnosť v prípade, že budú zmes vodíka a zemného plynu v budúcnosti distribuovať. „Cieľom je tiež pochopiť, čo všetko je potrebné z našej strany urobiť, aby sme boli schopní bezpečne, spoľahlivo a efektívne distribuovať túto zmes,“ doplnil Hollý.
Po pilotnom projekte v Blatnej na Ostrove budú nasledovať ďalšie fázy projektu. SPP distribúcia má v pláne do roku 2025 umožniť distribúciu zmesi zemného plynu s 5-percentným podielom vodíka v rámci celej SR, do roku 2030 by malo ísť o zmes zemného plynu s 10-percentným podielom vodíka a od roku 2035 by prímes vodíka v zmesi mal predstavovať 20 a viac percent, prípadne by mali vzniknúť čisté vodíkové distribučné siete.
Pilotným projektom spoločnosť testuje distribúciu zmesi na úrovni miestnej siete, aby mohli postupne prejsť na rozšírenie v rámci celého Slovenska. „Projekt má byť ukončený v septembri, do konca roka by mali byť výsledky, nasledovať budú ďalšie etapy,“ spresnil Hollý.
Ako dodal, pozitívom je, že nebude potrebné budovať novú sieť na distribúciu zmesi zemného plynu s vodíkom a postačia len malé úpravy na existujúcej sieti. Nakoľko zelený vodík nemá žiadne emisie, je podľa Hollého v rámci procesu postupnej dekarbonizácie, aj vzhľadom na jeho jednoduché skladovanie, vhodným zdrojom energie.
Konečná cena takéhoto zdroja energie podľa neho závisí od toho, ako sa EÚ v najbližších rokoch podarí rozbehnúť pilotné projekty v rámci výroby vodíka.