Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Keňa_voda-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Dievča naberá vodu vo východokenskej dedine Mwanda. Foto: TASR/AP Photo/Khalil Senosi
12. júna 2012 Ostatné od Energia.skSITA

V Afrike budú čerpadlá na vodu hlásiť poruchu SMSkou

Od fungovania ručných čerpadiel sú závislé životy stoviek miliónov ľudí v celej Afrike, pretože nie všade sú k dispozícii nezávadné zdroje vody.

V súčasnosti je však podľa odhadov asi tretina púmp pokazená. Niektoré z nich sa nachádzajú v odľahlých oblastiach, a tak ich oprava trvá niekedy aj mesiac, čo pre dedinčanov predstavuje veľký problém.

Cieľom vedcov je zabezpečiť opravy čerpadiel do 24 hodín. 80 % všetkých porúch je podľa nich malého rozsahu, takže ich možno odstrániť priamo na mieste. Vysielač by navyše mohol odhaliť začínajúce problémy ešte skôr, ako pumpa prestane úplne fungovať. Tým by sa mohli ušetriť aj finančné náklady.

Realizáciu tohto nápadu umožnil rozvoj sietí mobilných telefónov, ktorý nastal v poslednom čase aj v Afrike. Dokonca sa odhaduje, že prístup k mobilným sieťam má zo subsaharskej Afriky viac ľudí než ku kvalitnej vode.

„Zariadenie meria pohyb páky, čo nám umožní odhadnúť prietok vody v čerpadle. Dokáže aj pravidelne posielať informácie pomocou SMS do centrály, kde dáta vyhodnotíme. Ak pracovníci zistia, že pumpa má problém, môžu veľmi rýchlo vyslať na miesto technika, ktorý ju opraví, „vysvetlil pre BBC člen britského tímu Patrick Thomson.

Uvedená technológia vedcom navyše umožní zistiť, aký objem vody sa reálne v afrických oblastiach spotrebuje.

Zdroj: ČTK, energia

Ilustračná snímka: TASR/AP Photo

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.