Úspory energie si v rokoch 2011 až 2013 vyžiadali 6,7 miliardy eur
Najväčší prínos v uvedenom období podľa rezortu hospodárstva mali úsporné opatrenia v oblasti budov, priemyslu a verejného sektora. Z jednotlivých, už existujúcich, finančných mechanizmov najviac prispeli opatrenia financované v rámci štrukturálnych fondov, Štátneho fondu rozvoja bývania, ako aj iných finančných mechanizmov, napríklad Slovseff II. či Ekofond.
„Opatrenia navrhnuté na obdobie 2014 až 2016 sú zamerané najmä na priemysel, budovy a verejný sektor. Významné úspory energie sa predpokladajú aj na strane premeny, prenosu a distribúcie energie. Opatrenia sú plánované taktiež na základe konkrétnych projektov a programov, a to tak, aby sa v čo najvyššej možnej miere dosiahol trojročný cieľ úspor energie podľa smernice 2012/27/EÚ,“ spresnilo MH SR vo vládnom materiáli.
Navrhnuté opatrenia poslúžia na plnenie cieľa úspor energie vyjadreného v konečnej energetickej spotrebe vo výške 85 % a vo výške 100 % na plnenie trojročného cieľa úspor energie vyjadreného v spotrebe primárnych zdrojov energie. „Na základe uvedenej smernice bude MH SR každoročne vyhodnocovať plnenie stanovených cieľov, pričom plánuje analyzovať aj investičnú náročnosť plnenia cieľov prostredníctvom jednotlivých opatrení energetickej efektívnosti,“ dodal rezort hospodárstva.
Copyright © TASR 2014