Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Svietiaca žiarivka / žiarovky
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: istockphoto.com (licencia pre energy online
9. júla 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Úsporné žiarivky sú síce úsporné, no aj nebezpečné

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Všetky domácnosti, ktoré používajú úsporné žiarivky
Čo by ste mali vedieť? Kompaktné žiarivky sú síce úsporné, no pri ich manipulácii by ste mali byť pozorní, obsahujú totiž ortuť. Aj keď v malom množstve, môže človeku spôsobiť zdravotné problémy.

Klasické žiarovky sa začínajú pomaly z domácností vytrácať. Postupne ich nahrádzajú halogénové žiarovky, úsporné žiarivky a LED-ky. Vzhľadom na to, že klasické žiarovky sú najmenej hospodárne, majú malú svetelnú účinnosť a krátku životnosť, spotrebitelia siahajú v rámci úspory energií po iných, hospodárnejších alternatívach. Tak ako aj minca má dve strany aj v tomto prípade majú nové svetelné zdroje tiež okrem pozitív, aj svoje negatíva.

Kompaktné úsporné žiarivky ušetria až 80 % elektrickej energie

Úsporné žiarivky sú v porovnaní s klasickými žiarovkami úporné a ušetria až 80 % elektrickej energie. Výmenou starej žiarovky s príkonom 60 W za úspornú žiarivku s príkonom 15 W pri trojhodinovom svietení za deň dokážete ušetriť ročne až 7,87 EUR. Celková úspora za dobu životnosti úspornej žiarivky je potom 37,21 EUR a investícia sa vráti už po 10. mesiaci.

Zopár slov o žiarivkách
Žiarivky sú nízkotlakové ortuťové výbojky s 5 až 10 väčšou činnosťou ako žiarovky (h = 80 – 100 lm/W). Životnosť je do 10.000 hodín svietenia. Kompaktné žiarivky (CFL) – môžu priamo nahradiť žiarovky v existujúcich svietidlách. Ak sú vybavené elektronickým predradníkom, vyhnete sa ich blikaniu. Vydržia 6.000 až 20.000 hodín, samozrejme v závislosti od využívania.

Úsporná, no nebezpečná?

Na jednej strane stojí úspora, no na strane druhej obsahujú kompaktné žiarivky však jedovatú ortuť a aj preto nad nimi visí niekoľko otáznikov. V prípade, že nie je žiarivka nijak poškodená, je bezpečná. Problém ale nastane, keď sa pri manipulácii rozbije, alebo ju hodíte do komunálneho odpadu.

„Každá úsporná žiarivka obsahuje do 5 mg ortuti. Táto ortuť, keď sa uvoľní do pôdy je schopná kontaminovať 5000 l podzemnej vody,“ uviedla Mária Uhláriková z Oddelenia životného prostredia Bratislava-Dúbravka. V porovnaní s ortuťovými teplomermi je však podľa Úradu verejného zdravotníctva SR riziko menšie (ortuťový teplomer obsahuje cca 500 – 3000mg kovovej ortuti). Faktom však zostáva, že ortuť z úspornej žiarivky môže pri jej poškodení či rozbití krátkodobo spôsobiť významnú kontamináciu vnútorného ovzdušia v miestnosti, dodáva Úrad.

Ako môže ortuť poškodiť ľudské zdravie?

Ortuť je vysoko jedovatý a toxický kov s obsahom neurotoxínu, ktorý v tele človeka môže narušiť funkcie vegetatívnej a centrálnej nervovej sústavy. „Prítomnosť zvýšených hladín ortuti v tele býva často spojená napr. s bolesťami hlavy, nespavosťou, zhoršením vyjadrovacích schopností, stratou zraku alebo sluchu, anorexiou, depresiami, zhoršovaním pamäti, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou a pod. Výsledkom chronickej expozície ortuti býva tiež poškodenie enzymatických systémov, oslabenie imunity, bolesti ďasien či vypadávanie vlasov.

V prípade požitia väčšieho množstva ortuti nastávajú kŕče, hnačky a bolesti brucha, poškodzujú sa obličky a pečeň. Zvýšené hladiny ortuti v tele matky môžu byť nebezpečné pre vyvíjajúci sa plod a spôsobiť závažné mentálne poškodenie novorodenca, informuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Vdýchnutie aj malého množstva ortuťových pár stačí na poškodenie sliznice respiračného systému a akútne zápaly pľúc a dýchacích ciest.

Čo robiť, keď sa rozbije úsporná žiarivka?

Ako sme už spomínali, kompaktné úsporné žiarivky obsahujú určité množstvo ortuti a môžu spôsobiť kontamináciu vzduchu v miestnosti. V prípade, že ich akoukoľvek náhodou rozbijete, postup je nasledovný:

  • Otvorte všetky okná a vyvetrajte
  • Opustite miestnosť minimálne na 15 minút
  • Dajte si na tvár rúšku alebo prekryte ústa látkou, ktorú potom dáte spolu s pozametanou rozbitou úspornou žiarovkou do uzatvárateľnej nádoby.
  • V žiadnom prípade črepiny neupratujte ani metlou a ani vysávačom, aby ste nerozptýlili ortuť v ovzduší. Využite radšej lepiacu pásku – vyhnete sa tak ich kontaktu s pokožkou.
  • Pri manipulácii používajte gumové rukavice.
  • Miesto, kde sa žiarivka rozbila, utrite mokrou handrou. Použitú handru spolu s črepinami s ostatným, čo zostalo zo žiarivky uzavrite do zaváraninovej fľaše a vyhoďte do koša a označením nebezpečný odpad.
  • Dôkladne sa poumývajte, prípadne osprchujte.
  • Odev, ktorý ste mali na sebe a mohol prísť do kontaktu s rozbitou žiarivkou, zlikvidujte. Neodporúča sa ho prať v práčke.

Čo ak chcete úspornú žiarivku vyhodiť?

V žiadnom prípade ju nevyhadzujte do komunálneho odpadu. Odovzdajte ju do obchodu, kde ste ju kúpili, prípadne zaneste do zberného dvoru firmy OLO. Ak vám to nevyhovuje, počkajte na organizovaný zber nebezpečných odpadov, ktoré vaše mesto vykoná.

Poznámka: Na internete je dostupný aj dokument „Žiarivky, úsporné, ale nebezpečné“, ktorý predstavuje úsporné žiarivky z iného svetla. Prináša svedectvá ľudí, ktorí sa stretli s rozbitými žiarivkami či už v domácnosti, alebo v pozícii zamestnancov zabezpečujúcich likvidáciu použitých žiariviek.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.