Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
televizor_2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Televízor v obývačke. Foto: Flickr.com/naan (Licencia Creative Commons)
4. februára 2014 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Úspora energie v domácnosti – 3. časť

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Domácnosti, ktoré sa doteraz nezaoberali otázkou šetrenia.
Kde môžete usporiť energie v domácnosti
  • izolujte
  • neprekurujte miestnosti
  • používajte úsporné svetelné zdroje
  • vymeňte staré spotrebiče za novšie – úspornejšie
  • používajte pákové batérie
  • nastavte správnu teplotu na ohrev TÚV
  • pozor na stand-by režim elektrických spotrebičov
  • dodržiavajte zásady pri varení a pečení
Miera úspory V závislosti od dodržiavania správnych zásad môže úspora presiahnuť až 60 %.

Slováci sa čoraz viac zaujímajú o energetickú efektívnosť a znižovanie nákladov za energie. Najvyšší podiel spotreby elektriny v domácnosti, v ktorej je nepretržite zapnutý televízor a počítač, zvyčajne pripadá práve na prevádzku elektroniky.

Počítač využívajte s rozumom

V spotrebe sa odrazí využívanie počítača

Pri kúpe počítača by ste mali určite zvážiť, na čo ho budete využívať. Podľa toho by ste mali zvoliť aj jeho pracovný výkon. Najväčším „žrútom“ energií je klasická počítačová zostava. Na trhu sú momentálne dostupné rôzne, úspornejšie, alternatívy ako notebook, tablety alebo all-in-one PC.

Zdroj: Flickr.com/Kevin Zollman, licencia Creative Commons

Na spotrebe elektriny sa odrážajú činnosti, na ktoré počítač používate. „Napríklad domáca zostava s frekvenciou 4-jadrového procesora 3,7 GHz a s grafickou kartou s frekvenciou 1 225 MHz odoberá v režime spánku približne 4 W, pri surfovaní alebo používaní textového editora 100 W a pri hraní graficky náročnej hry 240 W a viac. Spotreba notebooku je výrazne nižšia ako pri bežnom počítači. Zvyčajne sa pohybuje od 25 do 50 W,“ informuje Slovenská inovačná a energetická agentúra.

K významným faktorom, ktoré môžu ovplyvňovať spotrebu, patrí frekvencia a počet jadier procesora, kapacita pamäte RAM – čím je väčšia, procesor nemusí využívať harddisk a spotrebujete menej energie. V prípade, že sa rozhodnete kúpiť nový monitor, zvážte LCD. Pri výmene starého monitora za nový, môžete dosiahnuť úsporu až 70 %.

Nepracujte dlhšie na počítači? Využívajte úsporný režim

Ak viete, že nebudete pracovať s počítačom dlhší čas, prepnite ho do úsporného alebo spánkového režimu. Počítač totiž spotrebúva energiu na svoju vlastnú prevádzku, no bez elektriny sa nezaobíde ani prevádzka monitora, či reproduktorov.

V prípade, že počítač prepnete do úsporného režimu, znížite spotrebu na približne 70 W. V režime spánku spotrebuje počítač ešte menej energie. Ak si v počítači nastavíte tieto úsporné režimy, ušetriť môžete už len počas hodinovej obednej pauzy ročne 38 eur. A to sme k tomu nepripočítali pracovné porady, návštevy či iné rokovania.

S LCD televízorom ušetríte minimálne 30 % elektrickej energie

Klasický CRT televízor je už dnes prežitok či už svojou malou obrazovkou a hmotnosťou. Na trhu sú v súčasnosti k dispozícii modernejšie a technicky vybavenejšie televízory. Či už ide o LCD, plazmu alebo LED televízor, ich výhodou je malá hrúbka, nižšia hmotnosť – možnosť inštalácie na stenu, vysoké rozlíšenie a technická pripravenosť na digitálne vysielanie.

Hoci tradičné CRT televízory majú najnižšiu spotrebu elektriny, v pohotovostnom režime zas majú naopak podstatne vyššiu spotrebu než moderné zaradenia. Tradičné televízory pomaly už aj vyšli z módy a ponúkajú horšiu kvalitu obrazu, ktorá sa v súčasnosti stala kľúčovým faktorom pri výbere televízora.

Zdroj: Ľuboš ILLIŤ

Najzásadnejší vplyv na spotrebu energie televízora má jas filmovej scény. Pravdou je, že spotreba plazmy je vyššia, čím sú vysielané obrazy svetlejšie. Energeticky najnáročnejšie je preto sledovanie napríklad zimných športov. Najnižšia spotreba je pri tmavých scénach.

Väčšina televízorov spotrebováva elektrickú energiu aj v závislosti od intenzity okolitého svetla. V prípade, že sledujete televízor pri silnom svetle, vaša spotreba je vyššia ako keby ste sledovali program v slabo osvetlenej miestnosti. V takom prípade spotrebuje plazma priemerne o 50 % menej maximálnej hodnoty elektrickej energie na rozdiel od LCD televízora. V konečnom dôsledku však nezáleží, koľko „tmavých a svetlých scén“ pri pozeraní televízora vidíte, pretože priemerná spotreba plaziem je o 30 až 40 % vyššia v porovnaní s LCD televízormi s LED podsvietením. Pri výbere by ste sa mali zamerať aj na veľkosť televízora, kvalitu obrazu a zvuku.

(c) energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.