Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
steven chu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Steven Chu (minister energetiky USA) počas vypočúvania výboru snemovne v prípade Solyndra. Foto: SITA/AP Photo/Evan Vucci
18. novembra 2011 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

USA: Zodpovednosť za solárny škandál zobral minister na seba

Foto: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Zo spoločnosti Solyndra vlani prezident Barack Obama urobil model vládnej podpory zelenej energie a zelených pracovných miest. Firma sa ale v očiach mnohých stala symbolom krachu takejto politiky, keď v septembri vyhlásila bankrot a prepustila všetkých 1.100 zamestnancov.

Podozrení z netransparentnosti v prípade Solyndra je stále viac

Omnoho závažnejšie sú však politicky podozrivé okolnosti vládnej podpory pre Solyndru vrátane známok korupcie a klientelizmu, ktoré momentálne vyšetruje FBI a výbor snemovne pre obchod a energetiku. Popredným investorom v Solyndre je významný sponzor Obamovej prezidentskej kampane George Kaiser. Jeho firme navyše ministerstvo energetiky po vyplávaní problémov na povrch zaručilo, že získa peniaze z prípadnej likvidácie ako prvé, teda pred daňovými poplatníkmi.

„Je šokujúce, koľko varovných signálov okolo Solyndry, z ktorých mnohé boli vyslané priamo z ministerstva, poprední činitelia buď ignorovali alebo bagatelizovali,“ povedal predseda výboru snemovne Fred Upton na vypočutí za účasti celej rady médií a pozorovateľov.  Deväťmesačné vyšetrovanie už má k dispozícii 250.000 strán dokumentov.

Minister priznal svoje pochybenie, obvinenia z politických tlakov ale odmieta

Chu v dopredu pripravenom vystúpení vzal celú zodpovednosť za rozhodnutie ohľadom Solyndry na seba, neospravedlnil sa však zaň. Uviedol, že jeho ministerstvo podniklo všetky predbežné skúmania situácie firmy a zdôraznil, že investori vrátane Kaisera rozhodovanie nijako neovplyvňovali.

Na otázku, či čaká, že vláda zo svojich peňazí dostane niečo naspäť, minister odpovedal, že toho asi veľa nebude. Reštrukturalizácia úveru zo začiatku tohto roka, ktorá odsunula vládu až ako druhého veriteľa za veľkých investorov, bola údajne vedená v záujme daňových poplatníkov.

Solyndra nebola schopná získať do stredy (16.11.) kupca. Firma sa ale s hlavnými veriteľmi dohodla, že odloží likvidačný predaj aktív ešte o dva mesiace.

Chu je najvyšší vládny činiteľ, ktorý sa pred výborom vyšetrujúcim okolnosti prípadu Solyndra objavil. Predtým tu bol popredný úradník ministerstva, ktorý následne rezignoval a dvaja manažéri spoločnosti Solyndra, ktoré ale na akékoľvek otázky s odkazom na ústavné právo odpovedať odmietli.

Foto: SITA/AP Photo/Evan Vucci

Firma údajne pod tlakom vlády tajila plánované prepúšťanie

Denník Washington Post tento týždeň z e-mailov zverejnených vládou zistil, že Biely dom tlačil v novembri 2010 na Solyndru, aby neoznamovala plánované čiastkové prepúšťanie skôr než 3. novembra, čo tiež urobila. V USA sa totiž 2. novembra konali voľby do Kongresu.

Pred podporou Solyndre vládu dôrazne varovali audítori a experti. Renomovaná audítorská firma PriceWaterhouseCoopers naznačila, že podnikanie firmy zrejme nemá šancu na dlhodobejšie prežitie ani s finančnou podporou. Solyndra bola podľa expertov v dôsledku cenovej nekonkurencieschopnosti zrejme beznádejný prípad aj pred nástupom lacnej čínskej konkurencie. Práve tú momentálne krachujúci americkí výrobcovia solárnych panelov obviňujú zo svojich problémov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.