USA vydali pravidlá pre ťažbu pomocou frakovania na federálnej pôde
Pravidlá zabezpečujú predovšetkým ochranu podzemnej vody, na ktorú sa obavy z frakovania sústreďujú.
Pozorovatelia vrtov budú musieť vopred dôkladne zabezpečiť ich nepriepustnosť. Ťažiari tiež budú musieť informovať úrady o chemických látkach, ktoré používajú k úprave vody rozbíjajúcej horninu. Rovnako sa sprísnia pravidlá pre skladovanie odpadových tekutín.
Pravidlá sa týkajú viac než 100-tisíc vrtov na pôde spravovanej federálnymi úradmi, z ktorých asi 90 % používa frakovanie. Vrty na federálnej pôde sa na celkovej produkcii ropy a plynu podieľajú 23 %, uvádzajú údaje vládneho Úradu pre energetické informácie.
Nové pravidlá predložilo ministerstvo po štyroch rokoch prác. Vláda prezidenta Baracka Obamu dúfa, že sa stanú modelom aj pre jednotlivé štáty únie, z ktorých niektoré majú pravidlá veľmi voľné a iné zase frakovanie zakazujú.
Frakovanie vháňa do hlbokých hornín, predovšetkým bridlíc, pod tlakom upravenú vodu s pieskom, čo horninu rozbíja a z trhlín potom prúdi trúbkami späť ropa či plyn. Zelení aktivisti tvrdia, že táto technika môže znečistiť podzemné vody a spôsobiť ďalšie škody.
Spojením metódy frakovania s horizontálnymi vrtmi vo veľkých hĺbkach viedlo v USA ku koncu minulého desaťročia k „bridlicovej revolúcii“, ktorá znamenala prudký rozmach ťažby, najprv plynu a neskôr i ropy. USA sa vďaka tomu stali v priebehu niekoľkých rokov v plyne celkom sebestačnými a prudko rastúca americká ropná ťažba vlani podstatne prispela k prepadu svetových cien tejto suroviny zhruba o polovicu.
Ministerka vnútra USA Sally Jesellová uviedla, že nové pravidlá umožnia zodpovedné využívanie zdrojov ropy a plynu na miliónoch hektároch federálnej pôdy a verejnosti dajú ubezpečenie, že tieto aktivity budú bezpečné, transparentné a voči životnému prostrediu neškodné. Ministerka, ktorá pred svojím nástupom do vlády v roku 2013 sama pracovala na frakovacích vrtoch v Oklahome, dodala, že doterajšie federálne pravidlá pre ťažbu už nedržali krok s technickým pokrokom.
ČTK, energia.sk