USA: Siouxovia vyhrali nad ropovodom
Ropovod Dakota Accces za 3,8 mld. dolárov má spojiť ropné polia Severnej Dakoty s rafinériami v štíte Illinois. Skoro 1900 kilometrov dlhý projekt, vedúci cez 4 americké štáty, je takmer dokončený, zostáva iba úsek, ktorý križuje zdroje pitnej vody zásobujúce siouxskú rezerváciu Standing Rock.
Ropovod by podľa Siouxov narušil ich posvätné územie, kde sú pochovaní ich predkovia a ohrozil zdroje pitnej vody.
„Najlepší spôsob, ako postupovať zodpovedne a rýchle, je využiť alternatívne trasy ropovodu,“ uviedla predstaviteľa úradu Jo-Ellen Darcyová.
Protesty v priebehu jesene podporilo niekoľko celebrít, ako rockeri Dave Matthews alebo Neil Young alebo senátor Bernie Sanders. Naposledy sa pridali aj tisíce vojnových veteránov.
„Podporuje z celého srdca rozhodnutie úradov a s krajnou vďačnosťou vzdávame česť odvahe prezidenta Obamu a jeho ministrov za historické rozhodnutie, vyhlásil náčelník kmeňa Dave Archembault. „Nie sme proti energetickej nezávislosti, hospodárskemu rozvoju a národnej bezpečnosti, ale musíme zabezpečiť, aby prijaté rozhodnutie rešpektovalo pôvodných obyvateľov,“ dodal.
Víťazstvo odporcov ropovodu ale podľa Reuters nemsí mať dlhé trvanie, pretože jeho dokončenie podporil budúci americký prezident Donald Trump. Ten sa k nedeľnému rozhodnutiu ešte nevyjadril. Po nástupe do Bieleho domu by ho mohol zvrátiť v priebehu pár hodín, ak to bude chcieť urobiť.
Agentúra AP uviedla, že Trump vlastní malý počet akcií spoločnosti Energy Transfer Partners, ktorá projekt realizuje.
Pôvodne malo potrubie viesť severne od Bismarcku, hlavného mesta Severnej Dakoty. Server The Biskmarck Tribune v auguste citoval federálne dokumenty, podľa ktorých z počiatočného zámeru zišlo čiastočne kvôli obavám o kvalitu pitnej vody v neďalekej metropole.
Nakoniec bola schválená varianta výstavby pod nádržou Oahe na rieke Missouri, čo je posvätné miesto a zdroj pitnej vody kmeňa Siouxov z rezervácie Standing Rock. Prvý protest v okolí nádrže bol už v apríli, kedy na miesto dorazili dve stovky Siouxov na koňoch. V lete tu potom vyrástol tábor demonštrantov, ktorých počet sa rozrástol až na tri tisícky, navzdory drsnému počasiu.
Niekoľkomesačné protesty priniesli veľa napätých okamihov. Horelo tu stavebné vybavenie, proti aktivistom zasahovali policajti so psami aj gumovými projektilmi a vodnými delami. Skoro šesť stoviek ľudí bolo v priebehu protestov zatknutých.
Guvernér Severnej Dakoty Jack Dalrymple ešte v stredu uviedol, že zmena trasy ropovodu „zrejme nie je uskutočniteľná“. Nedeľné rozhodnutie úradov potom označil za „vážnu chybu“.
ČTK, energia.sk