USA sa po 60 rokoch stali čistým vývozcom zemného plynu
USA vyvážali tento mesiac v priemere 210 miliónov kubických metrov plynu denne, o zhruba 12 miliónov kubíkov viac, než dovážali. Chladná zima v USA by v ďalších mesiacoch mohla vrátiť bilanciu do čistého dovozu, nárast vývozu je však vítanou správou pre odvetvie, ktoré teraz ťaží viac než americkí odberatelia dokážu spotrebovávať. Prebytok zásob zrazil v marci ceny plynu v USA na 17 ročné minimum a i napriek následnému oživeniu sú stále výrazne pod úrovňou z roku 2014, keď začal prudký prepad cien ropy.
Od roku 2010 americký vývoz plynu vzrástol o viac než 50 %. Banka Citigroup odhaduje, že z USA sa bude do roku 2020 vyvážať až pätina ročnej spotreby. Podľa odhadu ministerstva energetiky USA bude krajina dovtedy tretím najväčším producentom skvapalneného zemného plynu (LNG) na svete za Austráliou a Katarom.
Najväčšími odberateľmi amerického plynu sú susedné krajiny Mexiko a Kanada. Vďaka novým plynovodom cez južnú hranicu sa dodávky do Mexika dostali v auguste na rekordné maximum a podieľali sa na americkej produkcii asi 6 %. Vývoz do Kanady je relatívne stabilný a podieľa sa na ťažbe plynu v USA asi 2,5 %.
Výrazne taktiež do americkej bilancie obchodu s plynom začína hovoriť vývoz LNG z nového terminálu Sabine Pass v Louisiane. Kapacita terminálu vzrástla od jeho februárového otvorenia na zhruba dvojnásobných 42 miliónov kubíkov denne.
Terminál Sabine Pass začal vo februári 2016 ako prvý a zatiaľ jediný v USA s vývozom LNG z bridlicového plynu. Firma Cheniere Energy pri ňom plánuje uviesť do prevádzky tretí závod na LNG a začne pripravovať nábeh štvrtej továrne.
Ešte v minulom desaťročí sa čakalo, že USA sa stanú veľkým dovozcom LNG, takzvaná „bridlicová revolúcia“ ale vďaka inováciám v ťažbe sprístupnila rozsiahle náleziská suroviny a ťažobné firmy začali s budovaním vývozných terminálov. Vďaka zdrojom z bridlíc USA prudko zvýšili aj ťažbu ropy a na konci vlaňajška Kongres zrušil dlhoročný zákaz jej vývozu.
ČTK, energia.sk