Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stephen Chu - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Stephen Chu a Barack Obama Foto: SITA/AP Photo/Charles Dharapak
17. marca 2011 Jadrová energia od Energia.skSITA

USA sa budú aj naďalej spoliehať na jadro

Jadrovej energetike v USA zrejme stop nehrozí. Vyplýva to vraj z návrhu pravidiel pre ochranu životného prostredia, ktorú včera predložila Agentúra pre ochranu životného prostredia (EPA). Americký minister energetiky Stephen Chu však prehlásil že v súvislosti s nehodou v japonskej elektrárni Fukušima 1 budú americké úrady hľadať spôsob ako zaistiť väčšiu bezpečnosť jadrových zdrojov.

EPA predložila návrh, podľa ktorého by americké uhoľné elektrárne mali do štyroch rokov obmedziť emisie ortute vznikajúcej pri spaľovaní uhlia. Tie by sa tak potom mali znížiť o 91 %. Opatrenie znamená, že 15 až 20 % amerických uhoľných elektrární sa bude musieť uzavrieť.

Výpadok uhoľných elektrární bude potrebné nahradiť buď novými elektrárňami na zemný plyn, ktoré je možné rýchlo postaviť alebo zvýšením výkonu jadrových elektrární. V súčasnosti zaisťujú uhoľné elektrárne asi 50 % americkej elektriny. Jadrové elektrárne sa podieľajú na celkovej produkciu 20 %, obdobný podieľ majú aj elektrárne na zemný plyn.

USA tak budú aj naďalej spoliehať na jadrovú energetiku aj napriek udalostiam v Japonsku. Tamojšiu elektráreň Fukušima 1 poškodilo zemetrasenie so silou 9 stupňov Richterovej stupnice a následná vlna tsunami a z reaktorov tam uniká rádioaktivita.

Minister energetiky Stephen Chu včera (16.3.) v Kongrese prehlásil, že v súvislosti s japonskou nehodou budú americké úrady hľadať aké boli slabé miesta vo Fukušime a zvážiť, či nebude nutné upraviť americké bezpečnostné štandardy.

Nehoda vo Fukušime v USA okamžite vyvolala debatu o ďalšej výstavbe jadrových zariadení v Spojených štátoch. Biely dom ale uviedol, že jadrová energia naďalej zostáva súčasťou energetickej politiky prezidenta Baracka Obamu. Ten ju podporuje okrem iného aj preto, že jadrová energia nevytvára emisie skleníkových plynov.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.