USA diskutujú, ako využiť zásoby plynu pri riešení ukrajinskej krízy
„Určite áno,“ povedal Burns v Senáte na otázku republikánskeho senátora Boba Corkeryho, či sa vo vláde aktívne diskutuje o využití amerického plynu tak, aby to Európe pomohlo zaviesť sankcie proti Rusku a Ukrajine pomohlo prežiť prípadné zastavenie ruských dodávok.
Biely dom sa vyhol odpovedi na otázku, či USA zmiernia prekážky vývozu LNG v záujme pomoci Ukrajine. „Regulačné právomoci vo vývoze LNG má ministerstvo energetiky. Ministerstvo o tom rozhoduje naďalej na základe verejného záujmu prípad od prípadu,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca Bieleho domu Jay Carney.
Proti zvýšenému vývozu plynu z USA sú proti niektorí politici na čele s demokratickým senátorom Edwardom Markeyom. Ten prišiel s návrhom zákona, ktorý by vláde sťažil schvaľovanie nového vývozu LNG. Jeho zákon by nútil ministerstvo energetiky k zvažovaniu navrhovaného exportu na spotrebiteľa, ekonomiku a zahraničnú politiku. Proti vývozu plynu sa stavia ako zelená lobby, tak zástupcovia priemyselných odvetví, ktoré najviac využívajú plyn ako zdroj energie a surovinu, najmä chemický priemysel.
„Využiť túto krízu ako zámienku k rýchlej a masívnej expanzii amerického exportu plynu Ukrajine nepomôže,“ uviedol Markey k svojmu návrhu. Podľa neho by takýto krok podkopal amerických priemyselných výrobcov, ktorým plyn v minulých rokoch prudko zlacnel.
V situácii, kedy Ukrajina a Rusko vedú spor o Krym, sa objavujú obavy, že Rusko by mohlo prudko obmedziť svoje dodávky do Európy. Z nich takmer polovica sa prepravuje plynovodom cez Ukrajinu.
Spojené štáty sa vďaka prudkému rastu ťažby z bridlicových hornín stali popredným svetovým producentom plynu. Americký trh už ale kvôli tomu pociťuje prebytky, čo bráni ďalšiemu rozvoju odvetví a vedie k tlaku na uvoľnenie vývozu. Nad ním si vláda zachováva značnú kontrolu.
Podľa januárovej správy vplyvného amerického týždenníka National Journal spolupracujú krajiny strednej a východnej Európy vrátane Česka a Slovenska s americkými energetickými spoločnosťami na vytvorení aliancie, ktorá by vo Washingtone presadzovala uvoľnenie amerických obmedzení na vývoz plynu. „Tieto krajiny sú stále veľmi silne závislé od Ruska a majú veľký záujem o vstup na trh LNG,“ povedal podľa časopisu jeden z organizátorov koalície.
Zdroj: ČTK, energia