ÚS SR: Časť novely zákona o tepelnej energetike je protiústavná (2)
V danej veci sa spor týkal otázky, či primeraná náhrada za nútené obmedzenie vlastníctva má byť jednorazová, alebo môže byť aj opakovaná. ÚS SR sa priklonil k názoru, že výstavbu rozvodov tepla treba pokladať za nútené obmedzenie vlastníkov na dlhý, hoci vopred presne neurčiteľný čas. „V období, keď nútené obmedzenie vlastníkov v dôsledku existencie právnej povinnosti strpieť vedenie rozvodov cez svoju nehnuteľnosť trvá, pritom v dôsledku ekonomických zákonitostí dochádza k pohybom vo výške plnenia. Jednorazová náhrada poskytnutá vlastníkom za obmedzenie ich vlastníckeho práva preto podľa názoru Ústavného súdu nemá a nemôže mať povahu primeranej náhrady za obmedzenie, ktorému sú podľa zákona podrobení,“ uviedla v zdôvodnení predsedníčka ÚS SR Ivetta Macejková.
Plénum ÚS zároveň nevyhovelo návrhu skupiny poslancov vyhlásiť za protiústavnú ďalšiu časť novely o tepelnej energetike. Tá zaviedla podmienku, na základe ktorej potrebuje ten, kto si chce zriadiť vlastnú kotolňu, súhlas centrálneho dodávateľa tepla. Podľa novely sa dodávatelia tepla z centrálnych zdrojov tepla (CZT) stali pri žiadostiach o výstavbu vlastných zdrojov tepla v bytových jednotkách účastníkmi stavebných konaní so záväzným stanoviskom. Skupina poslancov namietala, že veľké firmy vedia zabrániť občanom zriadiť si kotolňu, a teda zákon popiera ich ústavné vlastnícke právo.
Odlišné stanoviská k rozhodnutiu súdu v prvej časti pripájajú sudcovia Milan Ľalík, Jana Baricová a Ivetta Macejková, a v druhej časti Lajos Mészáros, Marianna Mochnáčová a Rudolf Tkáčik.
Podľa opozičného poslanca NR SR Jozefa Viskupiča (OĽaNO-NOVA) navrhovatelia uspeli len z polovice a nejde o prehru ani výhru. „Ľudia sa naďalej nebudú môcť od centrálnych dodávateľov tepla odpájať, o tom rozhodol teraz Ústavný súd. Ďalej rozhodol, že ak centrálny zdroj tepla alebo nejaký teplár vystavia niečo na vašom majetku, tak sa nezbaví svojej povinnosti platiť – laicky povedané – nájom iba jednou sumou a jedenkrát, ale bude to musieť byť primerané,“ uviedol k rozhodnutiu ÚS. Opozícia bude musieť podľa neho zrejme vyhodnotiť rozhodnutie súdu vo veci, v ktorej návrhu nevyhovel, a rozhodnúť sa, ako ďalej.
Zmenu zákona o tepelnej energetike a zmiernení dosahov na konečných spotrebiteľov – vlastníkov bytov žiadala aj petícia s 11.300 podpismi.
UPOZORNENIE:
Správa bola rozšírená v 3. odseku a o 4. – 6. odsek.
TASR ponúka k správe zvukový záznam.
Copyright © TASR 2016