ÚRSO vypracoval odpovede na najčastejšie otázky nových skupín zraniteľných odberateľov
Ako informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, na úrad sa v tejto súvislosti obracajú predstavitelia samospráv, jednotlivých miest a obcí, ale aj priamo riaditelia sociálnych zariadení, domovov seniorov, či zástupcovia bytových spoločenstiev, ktoré prevádzkujú vlastné kotolne.
„Ich otázky sa najčastejšie týkajú spôsobu ako správne postupovať v súlade s prijatou legislatívou s cieľom zabezpečiť si regulovanú cenu elektriny alebo plynu v budúcom období,“ uviedol Igaz.
ÚRSO tak vypracoval odpovede na najčastejšie otázky nových skupín zraniteľných odberateľov, praktické rady ako sa bytové kotolne a domovy sociálnych služieb dostanú k regulovanej cene dodávky elektriny alebo plynu od začiatku budúceho roka.
Lepšia orientácia
Snahou úradu je napomôcť dotknutým zraniteľným odberateľom lepšie sa zorientovať v novo-konštituovaných právach a povinnostiach pri voľbe regulovanej dodávky elektriny a plynu od roku 2023.
Úrad zároveň upozorňuje, že uvedené odpovede a odporúčania vychádzajú z interpretácie ustanovení predmetného zákona. „Úrad nie je tvorcom primárnej legislatívy SR a nemá kompetenciu poskytovať právne záväznú aplikáciu predmetného zákona,“ dodal Igaz.
Extrémne vysoké a nestabilné ceny
Úrad upozorňuje, že súčasné extrémne vysoké a veľmi nestabilné trhové ceny energií môžu mať zásadný vplyv na regulované ceny elektriny a plynu na budúci rok.
„Preto odporúčame dotknutým zraniteľným odberateľom dôsledne zvážiť svoje rozhodnutie ohľadne voľby regulovanej ceny elektriny alebo plynu na rok 2023. Trhové ceny energií sa neustále menia a regulovaná cena v budúcnosti nemusí automaticky znamenať, že bude pre nich aj výhodnejšia,“ konštatoval predseda ÚRSO Andrej Juris.