ÚRSO tvrdí, že nové ceny budú platiť spätne. Vláda ho chváli
Koaličná rada bola v utorok (21.2.) venovaná výlučne energetike. Zúčastniť sa jej mal aj podpredseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý ho aktuálne riadi, Miroslav Čelinský. Predseda vlády Robert Fico na následnom tlačovom brífingu informoval, že cenové rozhodnutia, ktoré úrad onedlho schváli, budú regulované subjekty uplatňovať od 1. januára 2017. „Vrátili sme sa naspäť k cenovým reláciám roku 2016,“ poznamenal.
Návrat v čase
„Všetky cenové rozhodnutia, ktoré úrad vydá podľa vyhlášky č.18/2017 Z.z. a vyhlášky č.21/2017 Z.z., regulované subjekty uplatňujú od 1. januára 2017,“ uviedol dnes popoludní Úrad pre reguláciu sieťových odvetví médiá.
Zdá sa, že tým reagoval na informácie o tom, že v januári a februári mali pri elektrine aj vode platiť ceny podľa rozhodnutí, ktoré úrad dodávateľom už vydal. O tom, že nové ceny majú platiť až od 1. marca pritom hovorca ÚRSOpotvrdil pre Denník N.
V priebehu dňa na to kriticky reagovali opozičné strany SaS aj OĽaNO, ktoré obvinili premiéra z klamstva.
Včera tiež ÚRSO vydal usmernenie k vode, v ktorom uviedol, že až do vydania nového cenového rozhodnutia úradu, sú platné dvojzložkové ceny podľa cenového rozhodnutia vydaného na rok 2017, a teda podľa už zrušenej vyhlášky 225/2016. „Od doručenia nových cenových rozhodnutí úradu v marci 2017, ktoré budú vydané pre regulované subjekty (vodárenské spoločnosti, obce) na základe novej vyhlášky úradu č. 21/2017 Z.z., budú ceny vody jednozložkové a na úrovni roka 2016,“ platilo ešte včera.
Dnešná tlačová správa v praxi neguje toto usmernenie a ďalej zneisťuje energetické spoločnosti aj odberateľov v tom, ktoré ceny vlastne platia.
Premiér Robert Fico i predseda parlamentu Andrej Danko ocenili rozhodnutie podpredsedu ÚRSO. Fico pripomenul, že vláda si stanovila za úlohu „dôsledne monitorovať, ako sa prejavia rozhodnutia v praxi“. Naznačil tým, že kvôli hrozbe toho, že by sa nesplnil politický sľub o návrate k vlaňajším cenám, koalícia opäť zatlačila na regulačný úrad.
To, že spätná platnosť cenových rozhodnutí môže byť problém, napríklad účtovný, daňový i technický, pripustil na dnešnom tlačovom brífingu aj Andrej Danko.
Či už pôjde o nebezpečný precedens, voči ktorému regulované subjekty nebudú namietať a môže sa opakovať, alebo bude pokračujúci chaos dôvodom na začatie (súdnych) sporov z dôvodu vymáhania neoprávnených ziskov alebo spôsobených škôd je otvorené.
Troj-koalícia sa zhodla na troch bodoch
Trojica vládnych strán sa dnes zhodla na spoločnom postupe v troch záležitostiach.
Zmenami prejde organizačná štruktúra ÚRSO. Funkcia predsedu úradu má byť po novom oddelená od postu predsedu Regulačnej rady. Až do abdikácie obe funkcie vykonával Jozef Holjenčík. Príslušnú novelizáciu legislatívy pripraví podľa Fica ministerstvo hospodárstva tak, aby bola vláda „podrobnejšie informovaná o aktivitách úradu pri rešpektovaní plnej nezávislosti ÚRSO.“
Súčasná situácia podľa premiéra núti vládu, aby rozhodnutie o rozdelení funkcie bolo prijaté čo najrýchlejšie. Prvé čítanie novely zákona o regulácii, ktorú má pripraviť ministerstvo hospodárstva, predpokladá premiér už na najbližšej marcovej schôdzi parlamentu. Výber nového šéfa ÚRSO príde na rad až potom. „Ak táto istota bude, môžeme prísť s konkrétnymi návrhmi,“ uviedol.
Rezort hospodárstva vypracuje aj novelu zákona o strategických podnikoch. Štát sa podľa neho bude usilovať využiť každú príležitosť, aby bol silnejší, vrátane využitia predkupných práv v tých podnikoch, kde sa naskytne šanca.
Vládna trojka sa dohodla na vytvorení štátneho holdingu. „Najviditeľnejším prejavom sily štátu bude vytvorenie energetického holdingu,“ povedal s tým, že podoba holdingu je otvorená. „MH SR pripraví návrhy zákonov a budeme o nich rokovať na ďalších stretnutiach. Chceme urýchliť tieto procesy.“
„Holding je cesta ako centralizovať podiely, ukázať pevnú ruku, správať sa transparentnejšie a vytvoriť nástroj, aby politici nemuseli hasiť veci, ako sa to dialo v poslednom období,“ uviedol Danko.
Zároveň poznamenal, že liberalizácia, uvoľnenie a zlyhanie jednotlivca spôsobuje problémy politikom, domácnostiam aj podnikom.
© energia.sk