ÚRSO: Solárnici si nedokážu priznať chybu
Protest SAPI pred budovou NR SR v Bratislave. Foto:TASR/Martin Baumann
Slovenská asociácia fotovoltaického priemyslu (SAPI) si podľa vyhlásenia Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) nedokážu priznať vlastné zlyhanie. Počas pripomienkového konania k zákonu o podpore OZE, ktorého prijatím sa od januára 2015 zaviedli sankcie za neplnenie povinností výrobcov, nevzniesla SAPI ani jednu pripomienku, pripomenul v zaslanom stanovisku hovorca úradu Miroslav Lupták.
V tomto roku príde o štátnu podporu až 1.186 výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby (KVET). Dôvodom má byť, že si nesplnili povinnosť vyplývajúcu zo zákona, na základe ktorej musia každoročne k 15. augustu oznámiť ÚRSO, ale aj svojej regionálnej distribučnej spoločnosti, predpokladaný objem výroby elektriny na nasledujúci rok a tiež uplatnenie podpory formou výkupu.
SAPI vo štvrtok (5.2.) protestovala pred budovou Národnej rady SR v Bratislave. Podľa výrobcov sú sankcie likvidačné, o prácu má prísť až 3-tisíc ľudí.
SAPI zlyhala, tvrdí regulátor
Podľa regulátora nedokázala SAPI informovať svojich členov o oznamovacej povinnosti. Tí by sa preto podľa ÚRSO mali pýtať, za čo vlastne platia členské príspevky, ak ich stavovská organizácia nesleduje energetickú legislatívu. Podľa Luptáka úrad ešte vlani v júli na svojom webe upozorňoval, že oznamovacia povinnosť pre výrobcov sa vzťahuje aj na distribučné spoločnosti.
Nahlasovanie je podľa ÚRSO nevyhnutné pre správne vypočítanie systému podpory a regulácie koncovej ceny elektriny. Dotknutí výrobcovia z OZE a KVET si tak nesplnili svoju základnú povinnosť. „Prezentovali tak svoj ignorantský postoj voči tým, ktorí sa im na ich podnikanie skladajú,“ píše sa ďalej v stanovisku s pokračovaním, že sankcie sú „logickým a správnym krokom v mene všetkých ostatných účastníkov trhu s elektrinou.“
ÚRSO: Sankcie sú primerané
Výrobcovia ekologickej elektriny považujú výšku sankcií sa neprimeranú. Regulátor to odmieta, sankcie podľa Luptáka uplatňujú na každého rovnaký meter. „Koľko peňazí by individuálny výrobca mal dostať, o toľko aj príde. Nikto neškoduje na úkor druhého,“ píše sa ďalej v zaslanom stanovisku.
V zmluve s regionálnou distribučnou spoločnosťou sa výrobcovia zaviazali plniť určité povinnosti. „Úrad nemá kompetencie do takýchto zmluvných vzťahov vstupovať, ovplyvňovať ich a už vôbec nie niekomu niečo nariaďovať,“ skonštatoval Lupták.
Kritika opozičných poslancov
Regulačný úrad zároveň kritizoval konanie niektorých poslancov. „Absurdné je, že ak SAPI nepriamo nabáda na bagatelizovanie zákona, tak rovnako konajú aj poslanci, ktorí jej návrhy podporujú. Navrhujú nezmyselné zmeny zákona, ktoré by de facto legalizovali jeho nerešpektovanie, výhody pre jednu skupinu podnikateľov energetike a tým diskrimináciu ostatných účastníkov trhu s elektrinou. Pritom však hanblivo verejnosti neprezradia, že to boli práve oni, ktorí príslušnú novelu zákona v roku 2013 schvaľovali a rovnako ako SAPI, ani oni k nej v pripomienkovom konaní nemali žiadne pripomienky,“ uzavrel Lupták.
Ďalšie aktivity SAPI
Asociácia SAPI sa v tejto veci obrátila aj na Slovenskú obchodnú inšpekciu. Koncom januára podali solárnici podnet na preskúmanie zákonnosti v energetike na generálnu prokuratúru. Žiadajú prešetriť postup trojice regionálnych distribučných sústav, prešetriť konanie ÚRSO a tiež žiadajú prešetrenie predmetnej novely zo strany Ústavného súdu.
© energia.sk