ÚRSO porovnalo podporu OZE a výkupné ceny v regióne
Regulačný úrad tento týždeň publikoval analýzu, v ktorej sa zameral na výšku a formu podpory pre obnoviteľné zdroje u nás, v štyroch susedných krajinách, Francúzsku a Nemecku.
Na základe svojej komparácie došiel k záveru, že v rámci tejto skupiny máme najnižšie výkupné ceny elektriny zo slnka, vetra a vody. Pri geotermálnej energii, biomase i bioplyne sa Slovensko pohybuje v strede vytvoreného rebríčka.
Zdroj: ÚRSO (klikni pre zväčšenie)
ÚRSO sa tiež snažilo vysvetliť rôzne formy poskytovanej podpory, ktoré rozlíšil na rozšírenú garantovanú výkupnú cenu; prémiovú tarifu; obchodovateľné zelené certifikáty; emisnú a zelenú daň; odpustenie dane a úver a napokon na dotáciu a tender.
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík v rozhovore pre náš portál v auguste minulého roka uviedol, že od roku 2017 sa počíta s inými formami podpory, napr. kapacitným trhom. V Regulačnej politike 2017 – 2021 sa píše, že zámerom je vytvoriť mechanizmus, ktorý zabezpečí, aby sa zdroje stavali len tam, kde je to nevyhnutné, sú dostupné primárne energetické zdroje a pracovná sila, kde to prospeje sústave a zabezpečí sa splnenie cieľov EÚ.
Do konca tohto roka by mal byť predložený nový zákon o podpore obnoviteľných zdrojov. Na revízii platnej smernice však pracuje už aj v Európskej komisii.
V závere analýzy ÚRSO uvádza, že Slovensko má „vysoký potenciál využívania obnoviteľných zdrojov energie“.
Podiel výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov však vlani medziročne klesol – na celkovej výrobe elektriny dosiahol úroveň 17,01 %, na celkovej spotrebe úroveň 15,64 %. V roku 2014 bol podiel na celkove výrobe elektriny až 20,95 %, na celkovej spotrebe dosiahol 20,14 %.
Celý dokument ÚRSO nájdete na tomto odkaze. Obdobnú analýzu vydalregulátor aj v auguste 2014.
© energia.sk