ÚRSO: Návrhy na zmenu sekundárnej legislatívy úradu možno zaslať do konca marca
Ako ďalej informoval regulačný úrad, ide o vyhlášky, ktorými sa ustanovuje cenová regulácia, ustanovujú sa štandardy kvality a pravidlá trhu. Pri predkladaní námetov by mali subjekty podľa ÚRSO rešpektovať platnú primárnu legislatívu a novú regulačnú politiku. Návrhy treba zasielať elektronickou formou na adresy príslušných odborov na webovom sídle ÚRSO do 31. marca 2016.
Regulačná rada ÚRSO schválila novú regulačnú politiku 8. marca. „Rozhodujúcim východiskom novej regulačnej politiky sú záväzné právne predpisy Európskeho spoločenstva, najmä tzv. tretí energetický balíček, ale aj skúsenosti z vykonávania regulácie na Slovensku v predchádzajúcom regulačnom období,“ oznámil minulý týždeň na tlačovej besede predseda Regulačnej rady ÚRSO Jozef Holjenčík.
Nová regulačná politika podľa neho kladie dôraz na ochranu tzv. zraniteľného odberateľa, teda tých, ktorí nemajú dostatok prostriedkov na úhradu nákladov spojených s energiami. Schválená regulačná politika na ďalších päť rokov podľa Holjenčíka akcentuje ochranu zraniteľných odberateľov vo všetkých segmentoch, či v elektroenergetike, v plynárenstve alebo v teplárenstve.
Regulačná politika je stratégiou, ktorá upravuje vykonávanie regulácie v sieťových odvetviach (elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vodárenstve) čas určeného regulačného obdobia. Na základe uznesenia regulačnej rady bude mať nadchádzajúce regulačné obdobie dĺžku päť rokov, a to od 1. januára 2017 do 31. decembra 2021. Podľa zákona o regulácii je regulačná politika záväzná pre všetkých účastníkov trhu.
Copyright © TASR 2016