ÚRSO: Na zmenu cien plynu pre domácnosti nie je dôvod
Šéf ÚRSO Jozef Holjenčík dnes (19.8.) na rannom brífingu označil deklarované straty spoločnosti SPP „za znížené výnosy”. Návrhy plynárov na zmenu cien pre slovenské domácnosti navyše neobsahovali súhlas valného zhromaždenia a nesplnili tak zákonom stanovené podmienky. Úrad podľa Holjenčíka v tomto roku zmenu cien neplánuje.
Plynári nakupujú draho, tvrdí regulátor. SPP má zmluvu na nakupovanie zemného plynu od ruského dodávateľa Gazprom Export na celkový objem 1 bilión kubických metrov počas 20 rokov. Podľa ÚRSO je cena výrazne vyššia než na spotových trhoch. Ak by ich SPP kupoval tam, cena by bola nižšia až o polovicu.
„Tento kontrakt SPP uzatvoril s ruskou spoločnosťou dobrovoľne a mal by teda niesť aj určitú zodpovednosť za podmienky, ktoré v tomto kontrakte vyrokoval a na ktoré dobrovoľne pristúpil,“ skonštatoval Holjenčík.
K začatiu cenového konania v tomto roku nepríde ani z vlastnej iniciatívy ÚRSO. Podľa Holjenčíka k tomu nie je dôvod, keďže kurz eura a dolára je relatívne stabilizovaný. Predseda zároveň dodal, že nepociťuje politické tlaky na svoje pôsobenie.
Valné zhromaždenie SPP začiatkom augusta odmietlo návrh manažmentu na zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Proti hlasoval zástupca štátu. Manažment svoj návrh zdôvodňoval nižším kurzom eura, ktorý výrazne predražuje dovoz plynu. SPP tak podľa vlastných slov prišla o desiatky miliónov eur.
„My sme vytýkali hneď na začiatku ako predstaviteľom SPP, tak i minoritným akcionárom, našim partnerom, že v tomto duchu nekonali hneď od januára a nevyvíjali dostatočný tlak na regulátora a predchádzajúcu vládu. Oni na druhej strane počkali až do júla a požadovali zvýšenie o 20 percent. Ad jedna, nemali to ani vyargumentované a ad dva, i naša analýza preukázala, že takéto zvýšenie ceny by bolo prehnané. Bol tu iba jediný návrh, s ktorým sme skrátka nesúhlasili“ vyhlásil nedávno v rozhovore pre portál energia minister hospodárstva a výstavby Juraj Miškov.
„Súčasné ceny platia do 31. decembra 2010 a platná regulačná politika neumožňuje medziročnú korekciu cez korekčný faktor, ako tomu bolo v minulosti. [..] Podľa nás je v princípe dôležité, aby sa celková regulácia nastavila tak, aby boli ceny reálne a odrážali skutočné náklady na dodávku plynu domácnostiam,“ povedal pre portál energia začiatkom augusta Ľubomír Tuchscher, vtedajší špecialista SPP pre externú komunikáciu.
Ceny plynu sa na Slovensku sa nezvyšovali od roku 2006. K poslednej úprave cien prišlo v januári 2010. Išlo o zníženie približne o 5 %. Súčasné ceny plynu platia do 31.decembra 2010.