ÚRSO: Na Slovensku je priestor pre znižovanie cien elektrickej energie
„V súčasnosti však nie je možné v SR uskutočňovať cenovú reguláciu v súlade s právom EÚ, pretože do dnešného dňa nebola prebratá nová energetická legislatíva EÚ. Rovnako nie je možné v plnom rozsahu ovplyvňovať rozhodovacie procesy o regulovaných cenách energie štátnymi orgánmi výkonnej moci, a to ani ich tlakom prostredníctvom mediálnej kampane. Takýto postup nie je v súlade so smernicou 72 a 73 Európskeho spoločenstva,“ upozornil dnes na tlačovej konferencii Holjenčík. Reagoval tak na opakované vyjadrenia politikov o tom, že ÚRSO je zodpovedný za vysoké ceny elektriny na Slovensku.
Pripomenul, že úrad nedáva súhlas s výstavbou fotovoltických elektrární alebo s ich pripojením do prenosovej a distribučnej sústavy. „To je v kompetencii Ministerstva hospodárstva (MH) SR a prevádzkovateľov prenosovej a distribučnej sústavy. Ak MH SR a sústavy dali súhlas s inštalovaním fotovoltických elektrární a ich pripojením, regulačnému úradu už nezostávalo nič iné, ako náklady s tým súvisiace zahrnúť do tarify za prevádzkovanie systému,“ priblížil.
Možnosti ÚRSO pri stanovovaní cien elektriny boli dané zákonom o podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Tarifa za prevádzkovanie systému v sebe zahŕňa náklady za podporu výroby elektriny z domáceho uhlia, elektriny z OZE a vysoko účinnej výroby tepla a elektriny.
Slovensko sa podľa Holjenčíka zaviazalo zvýšiť do roku 2020 podiel výroby elektriny z OZE na 14 %. V rámci tohto záväzku nastal v minulom roku boom inštalovania fotovoltických elektrární, majitelia ktorých využívali výhodné ceny, za ktoré musela byť nimi vyrobená elektrina vykupovaná. Nárast nákladov v tejto oblasti bol 509,64 %, čo sa premietlo do tarify za prevádzkovanie systému nárastom o 134 %, vyčíslil šéf ÚRSO.
Copyright © TASR 2011