ÚRSO možno zruší podomový predaj energií či zavedie špeciálne tarify za energie a vodu
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) možno zavedie špeciálne tarify za energie a vodu, zruší podomový predaj energií či zakáže prerušenie dodávok energií.
Ide o tri z množstva opatrení, ktoré regulačný úrad navrhuje v boji s energetickou chudobou. Koncepcia na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby je už v pripomienkovom konaní.
Úprava legislatívy
Úrad v koncepcii navrhuje úpravu legislatívy, aby mohol implementovať sedem opatrení na ochranu domácností ohrozených energetickou chudobou.
Okrem troch vyššie spomínaných by regulačný úrad rád optimalizoval dodávkové a sieťové tarify, zaviedol bezplatné splátkové kalendáre a energetické poradenstvo, stanovil by strop pre uplatňovanie doplnkových cenníkových služieb a vypracoval pravidlá umožňujúce všetkým domácnostiam, teda aj tým, ktoré nie sú v priamom zmluvnom vzťahu s dodávateľom, prihlásiť sa k regulácii.
Daňové zvýhodnenie
Ostatným štátnym úradom navrhuje ÚRSO napríklad zavedenie daňového zvýhodnenia energeticky chudobných domácností.
„Dôležitými nástrojmi podpory domácností ohrozených energetickou chudobou môžu byť finančné príspevky,“ podotkol regulátor, ktorý plánuje podporovať v boji s energetickou chudobou aj využívanie systémov kreditného odberu elektriny. Pilotný projekt už spustili na východe Slovenska.
Riešenie je postavené na technológii inteligentného meracieho systému (IMS) a prepája viacero aktérov, vrátane zapojenia samospráv. IMS dokáže manažovať predplatenie elektriny a pri vyčerpaní kreditu „vypnúť“ elektromer, pokým sa kredit neobnoví.
Energetická chudoba
V prvom rade však bude podľa ÚRSO potrebné energetickú chudobu definovať a určiť, ktoré domácnosti na Slovensku sú energeticky chudobné.
Regulačný úrad navrhuje, že domácnosť je ohrozená energetickou chudobou vtedy, ak po odpočítaní jej celkových nákladov na energie a vodu od celkového disponibilného príjmu domácnosti zostanú danej domácnosti disponibilné finančné zdroje v určenej výške, napríklad v porovnaní voči univerzálne akceptovanej hodnote životného minima.
Ohrozené domácnosti
„Ako modelový príklad možno zvoliť napríklad hodnotu zostatkových disponibilných finančných zdrojov vo výške 1,5-násobku životného minima. V takomto prípade by bolo možné za ohrozených energetickou chudobou označiť približne 24 % domácností na Slovensku, čiže zhruba 432-tisíc domácností z celkového počtu približne 1,8 milióna domácností,“ konštatuje úrad.
Návrh koncepcie na ochranu odberateľov spĺňajúcich podmienky energetickej chudoby regulačný úrad predložil na odbornú diskusiu a konzultáciu.
„Navrhované opatrenia sú zamerané predovšetkým na budovanie uceleného systému ochrany domácností ohrozených energetickou chudobou v strednodobom rámci. Odporúčame starostlivo zvážiť predložené návrhy a privítame spätnú väzbu a pripomienky s cieľom pripraviť účinný a adresný systém podpory pre dotknuté domácnosti,“ uzavrel regulačný úrad.