ÚRSO: Firme Koor sa na rok 2017 regulačný príkon objektivizoval podľa roku 2015
„Nakoľko skutočná dodávka v roku 2015 bola výrazne nižšia, ako bol predpoklad, z ktorého sa vychádzalo v roku 2015, vypočítaná výška regulačného príkonu pre rok 2017 sa pomerne znížila,“ priblížil Igaz.
Pripomenul, že príslušná vyhláška povoľuje objem fixných nákladov len na úrovni z roku 2015 a spoločnosť Koor ich objem v návrhu ceny neprekročila. „Podielom tohto objemu fixných nákladov a objektivizovaného regulačného príkonu, ktorý vychádza zo skutočných údajov, vyšla vyššia cena fixnej zložky,“ vysvetlil hovorca ÚRSO.
Doplnil, že nové platby za fixnú zložku ceny tepla v tomto roku budú na rovnakej úrovni ako v roku 2016, nakoľko fixná zložka, aj keď je vyššia, sa bude fakturovať za nižší regulačný príkon. „Okrem toho variabilná zložka ceny klesla, a teda v konečnom dôsledku ŽSR zaplatia za dodávku v roku 2017 menej ako v minulom roku,“ dodal hovorca regulačného úradu.
Opoziční poslanci Národnej rady SR Karol Galek (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO-NOVA) a podpredseda mimoparlamentného KDH Pavol Zajac dnes na tlačovej konferencii uviedli, že vysoké ceny za teplo vyháňajú a budú vyháňať ľudí z bytov, čo je zlyhanie ÚRSO. Pripomenuli pritom údajné tunelovanie štátnych Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) s pomocou ÚRSO, na ktoré pred mesiacom upozornili predstavitelia KDH.
„Zistili sme, že firma Koor nedodáva teplo len štátnej ŽSR, ale aj iným spoločnostiam. U týchto ostatných sú ceny ale výrazne nižšie. Štátne ŽSR bez problémov zaplatia 298 eur/megawatthodinu (MWh) tepla, kým ostatným sa účtuje 197 eur/MWh, čo je na každú jednu MWh menej o 100 eur,“ upozornil dnes Galek.
Copyright © TASR 2017